„Babiš opakovaně veřejně lhal“ Poslanci vyzvali prezidenta k jeho odvolání

Politická krize

„Babiš opakovaně veřejně lhal“ Poslanci vyzvali prezidenta k jeho odvoláníSLEDUJEME ON-LINE
Andrej Babiš Foto:

Reprofoto: ČT24

2
Domov

Echo24

Poslanci na dnešní mimořádné schůzi vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby bez zbytečných odkladů odvolal ministra financí Andreje Babiše. Zároveň došli k závěru, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech.

Ještě předtím dopoledne se ve Strakově akademii sešli lídři koaličních stran, kteří hledali východisko ze současné vládní krize. Koaliční radu svolal Sobotka minulý týden poté, co oznámil demisi kabinetu. Během týdne však vyšlo najevo, že prezident by mohl k demisi kabinetu přistoupit tak, že skončí pouze Sobotka. To by podle premiéra nevyřešilo hlavní problém, kvůli němuž demisi ohlásil, tedy nesrovnalosti v Babišových příjmech, podnikání a daních. V pátek proto místo demise navrhl Babišovo odvolání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

SLEDUJEME ON-LINE

21:30 Poslanci odhlasovali, že premiér neselhal
Poslanci odmítli návrh, podle kterého premiér Bohuslav Sobotka selhal při výkonu své funkce, destabilizoval Českou republiku a svým jednáním vyvolal vládní a ústavní krizi. Zamítli také další návrh, který premiéra vyzýval k demisi.

21:21 „Babiš lhal.“ Sněmovna vyzvala Zemana k jeho odvolání
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů, uvedla dnes Sněmovna. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu. Výzva souvisí s návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Babišovo odvolání z vlády, které Zeman zatím neprovedl.

18:50 Sněmovna by měla podle Tomia Okamury vyzvat premiéra, aby podal původně ohlášenou demisi vlády, a požádat prezidenta, aby ji v souladu s ústavou přijal.

17:57 Blažek: Státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO
Bývalý ministr spravedlnosti a poslanec ODS Pavel Blažek se ve Sněmovně nechal slyšet, že státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO. Podle jeho mínění měly v případě nahrávek, které zachycují rozhovor Andreje Babiše s redaktorem Mladé fronty Dnes, být nařízené domovní prohlídky. Policisté měli podle něj prohledat právě byt zmíněného novináře Marka Přibila, jako v jiných podobných případech. Tak se ale nestalo.

Čtěte také: Státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO, prohlásil Blažek

16:56 Černochová chce předčasné volby
Poslankyně ODS Jana Černochová dál trvá na tom, že nejlepším řešením současné politické krize by byly předčasné volby. Zároveň s tím při svém projevu ohlásila svůj úmysl interpelovat předsedu vlády Bohuslava Sobotku ohledně způsobu, jakým chce celou situaci zklidnit.

16:36 Votava slova o výhrůžkách potvrzuje
Za svého stranického kolegu Šincla se postavil i Václav Votava z ČSSD. „Já jsme u toho byl. Nikdy jsem nezažil, že by někdo při jednání výboru na někoho vytáhl složku s jeho jménem a začal ho dehonestovat. Pane kolego, styďte se,“ řekl na adresu Zlatušky.

16:35 Zlatuška šéfa hájí
Za dobrou pověst svého stranického lídra Babiše se postavil poslanec za ANO Jiří Zlatuška. Šincl prý pro svá tvrzení nemá žádné důkazy, jedná se tedy o tvrzení proti tvrzení. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Zlatuškova slova okomentoval jako „nehoráznost“.

16:34 Babiš mi vyhrožoval, říká Šincl
Poslanec ČSSD Ladislav Šincl při svém vystoupení promluvil o zkušenostech, které v minulosti nabyl při jednání s Babišem. „Babiš mě vyhrožoval. Bylo to 17.6.2015 a bylo u toho 14 svědků, v budově poslanecké sněmovny. Tady mě přede všemi přítomnými mnohonásobně obvinil mě i mou manželku a co víc, mou 83letou matku. Lži dokazoval dokumenty z desek označených mým jménem. Obviňoval mě z korupce a jsem živým důkazem toho, jakým nemravným způsobem dehonestuje své protivníky. Dokázal opakovaně, že pro své mocenské zájmy udělá cokoliv,“ řekl Šincl.

16:26 Poslanci schůzi nepřeruší
Hlasováním neprošel návrh na přerušení mimořádné schůze až do doby, kdy budou přítomni předsedové všech tří koaličních stran. To by totiž znamenalo, že se k mimořádnému programu budou moci zákonodárci vrátit nejdříve poté, co se z návštěvy Lucemburska vrátí předseda vlády Bohuslav Sobotka, který tam odjel na dvoudenní návštěvu. Jednání tak pokračuje.

16:19 Ludvík se brání proti nahrávkám
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se na schůzi sněmovny vyjádřil k jedné z nahrávek, na nichž Babiš hovoří s novinářem MF DNES právě o něm. Ludvík prý cítí povinnost se obhájit, neboť prý žádné protiprávní jednání nečinil, ačkoliv by to mohlo být ze zvukového záznamu patrné. Zjištění, která redaktor Marek Přibil nabízel Babišovi jako kompromitující právě proti Ludvíkovi, označil ministr za fake news.

15:58 Filip: Spory prezidenta s vládou jsou tradicí
Předseda KSČM Vojtěch Filip při svém výstupu prohlásil, že spory mezi premiérem a prezidentem ohledně demise vlády se v České republice staly už tradicí. Od roku 1992 se jim prý nevyhnula žádná hlava státu.
Filip zároveň zalitoval, že současná vláda nenaplnila potenciál napravit chyby, které v této zemi napáchala pravice mezi léty 2006 a 2013.

15:23 Poslanci musí jednat, burcuje Adamová
Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová připomněla poslanců jejich slib, podle kterého by měli začít v souvislosti s Babišem jednat, což by jistě ocenili i voliči. „Andrej Babiš je sám sobě kmotrem,“ dodala Adamová na adresu ministra financí.

15:08 Poslanci schválili program schůze
Jediný bod programu mimořádné schůze s názvem „zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“ zákonodárci přijali.

14:49 Babiš lže opakovaně, tvrdí Stanjura
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura připomněl svým kolegům ze sněmovny, že Andrej Babiš v minulosti už několikrát zalhal. V této souvislosti zavzpomínal na kauzu kolem Čapího hnízda, o kterém ministr financí tvrdil, že majitelem byli dříve neznámí investoři, aby později přiznal, že se jednalo o jeho děti.

14:20 ČR riskuje vyřazení z evropské společnosti, říká Kalousek
Předseda TOP 09 se ve svém projevu detailně vrátil k uniklým nahrávkám. Jejich obsah by prý v každé civilizované zemi stačil na to, aby Babiš vládu opustil. Pokud to bude Česká republika tolerovat, riskuje, že se vyřadí z civilizované evropské společnosti.

14:04 Zaorálek se cítí jako pozvracený
Ministr zahraničí připodobnil současnou situaci v české politice ke vtipu, v němž opilec pozvrací v tramvaji cestujícího, který mu později začne nadávat do čuňat. Opilec mu odpoví: Já že jsem čuně? Podívejte se na sebe, jak vypadáte. Právě takto se prý cítí Zaorálek po Babišově projevu.

13:56 Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokáží moje média,“
O tom, že ministr financí uplatňoval svůj vliv na novináře z Mladé fronty nemůže být podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka pochyb. „Andrej Babiš je reálným vlastníkem Mafry, Agrofertu a ministerstva financí, té poslední velké akvizice,“ prohlásil Zaorálek. Babiš prý dokonce vyhrožoval v souvislosti s tím, že by měl být premiérem Sobotkou odvolán z ministerstva financí. „Odvolejte mě a já vám ukážu, co dokáží moje média,“ řekl prý Babiš Zaorálkovi před několika dny.

13:43 Babiš: Je tu mocenský pakt Sobotka-Kalousek
Za snahou o mé odstranění stojí mocenský pakt Sobotka-Kalousek, prohlásil Babiš. V této souvislosti opět připomněl minulost obou těchto politiků na ministerstvu financí, které podle předsedy hnutí ANO nevedly jako dobří hospodáři. „Nebudu rezignovat, můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat! Neodejdu z politiky, takovou radost vám neudělám!“ ujistil Babiš své odpůrce.

13:34 Médii jsem nemanipuloval, tvrdí Babiš
Babiš nadále odmítá, že by jakýmkoli způsobem manipuloval médii. „Není tam žádná evidence o tom, že bych já dával nějaké příkazy médiím,“ řekl. „Je jasné, že to slouží jenom k mé dehonestaci,“ dodal. Celou věc by podle Babiše měla řešit policie.

13:32 Ministr financí nerezignuje
„Já zásadně odmítám rezignovat, protože není na to důvod,“ zopakoval své plány do budoucna Babiš. „Nestojím daňové poplatníky téměř nic,“ zdůvodnil to poté.
„ČSSD má nízké preference, a pan premiér potřeboval něco ukázat. Ukázat, že nerespektuje koaliční smlouvu,“ okomentoval Babiš návrh předsedy vlády Sobotky na odvolání Babiše z ministerstva financí.

13:26 Chtějí mě zavřít, tvrdí Babiš
Současná kauza kolem nahrávek má podle ministra financí jediný cíl. „Zavřít Babiš, nemá být v politice. To je ten cíl. Potom, když mě nezavřou, ale asi ano, to se dá taky dobře zorganizovat, tak mě zastřelí,“ prohlásil předseda ANO.

13:20 Babiš začíná mluvit
„Je tady další megakampaň proti mě,“ uvedl v úvodu své řeči Babiš. Na mimořádné schůzi se prý rozhodl vystoupit, aby občanům vysvětlil „jak to ve skutečnosti je“. Nahrávky jsou podle ministra financí zmanipulované a sestříhané.

13:18 TOP 09 požaduje odchod Babiše
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 požaduje za svou stranu odchod ministra financí a vicepremiéra vlády Andreje Babiše. „Požadujeme, aby na ministerstvo financí nebyl jmenován nikdo, kdo má vazbu na Andreje Babiše či Agrofert,“ dodal.

13:00 Mimořádné zasedání sněmovny začalo

12:54 Sociální demokracie chce vyšetřovací komisi
ČSSD podpoří program dnešního mimořádného jednání podpoří. Místopředseda stran Milan Chovanec se na tiskové konferenci před jejím zahájením rázně opřel do Andreje Babiše, stejně jako do deníků z vydavatelství Mafra. „Jsme přesvědčení o tom, že příběh pana Přibila je příběhem celé MF DNES. Podle nás je nepravděpodobné, aby o tom pánové Plesl a Nachtigal nevěděli,“ prohlásil Chovanec.

12:48 Sněmovna se podle TOP 09 musí nahrávkami s Babišem zabývat
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera za svou stranu prohlásil, že není možné, aby se Poslanecká sněmovna nezabývala nahrávkami, na nichž figuruje Andrej Babiš a nyní již bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil.
„Měl by odejít nejen z politiky, ale také z veřejného života,“ vyjádřil se na adresu Babiše předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

12:45 KSČM program schůze podpoří
Předseda komunistů Vojtěch Filip na dnešní tiskové konferenci uvedl, že jeho strana podpoří program mimořádné schůze.
Důvodem našeho souhlasu je to, že spolu přestali ústavní činitelé normálně komunikovat. V podstatě si svá stanoviska vzkazují pouze prostřednictvím médií a tiskových konferencí, což nepovažuji za standardní komunikaci,“ zdůraznil Filip.

12:33 Sněmovna by měla uvést, že Babiš veřejně lhal, žádá ODS
ODS chce navrhnout, aby Sněmovna uvedla, že ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a že zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Sněmovna by měla na dnešní mimořádné schůzi podle občanských demokratů také vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu.
Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady, s dosavadní tradicí a proti duchu textu. „Pokud Miloš Zeman nebude v příštích dnech jednat tak, jak má, tedy v souladu s ústavou, pokládám za potřebné, aby Senát a Poslanecká sněmovna podnikly další kroky tak, jak jim to ukládá jejich odpovědnost,“ prohlásil Fiala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lidovečtí ministři nebudou hlasovat pro Zemanovu cestu do Číny

‚Praktiky komunistů a StB‘. Babiš bude muset vysvětlovat před poslanci