Státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO, prohlásil Blažek

Státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO, prohlásil BlažekNOVÉ
Pavel Blažek Foto:

Reprofoto: Česká televize

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý ministr spravedlnosti a poslanec ODS Pavel Blažek prohlásil, že státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO. Podle jeho mínění měli konat v případě nahrávek, které zachycují rozhovor Andreje Babiše s redaktorem Mladé fronty Dnes, domovními prohlídkami, jako se to dělo v jiných případech. To se ale nestalo. Policisté měli podle něj prohledat právě byt zmíněného novináře Marka Přibila. Blažek to řekl ve středu na jednání Poslanecké sněmovny. 

„Teď to nejstrašnější – to je moje hypotéza – nezávislost zastupitelství skončila tím, že se nerespektovalo usnesení sněmovny v téhle věci, protože špičky státních zástupců se staly závislými na hnutí ANO. My jsme totiž řekli: Něco s nimi dělejte. jediná strana to neřekla – hnutí ANO. A já se bohužel obávám, že jediný důvod, proč nic nedělají, je to, aby náhodou nenašli něco, co by se týkalo jediné strany, která je u toho ještě drží,“ prohlásil Blažek. 

Poslanec to dokládá tím, že po zveřejnění nahrávek nebyla provedená domovní prohlídla u novináře Marka Přibila. Podle Blažka to navíc není poprvé, kdy by se objevily možná živé spisy z nějakého orgánu, někde, kam nepatří, a poté státní zástupci konali domovními prohlídkami. Přibilův případ přirovnal k mediálně známé kauze lobbisty Ivo Rittiga, jehož byt naopak policisté prohledali.

„Tady jednoznačně vzniká dvojí přístup státního zastupitelství, kdy být státním zástupcem, což nikdy nebudu, tak když slyším ty nahrávky, tak se pokusím zajistit důkazy. To znamená – já nepřeji nikomu nic špatného – ale prostě domovní prohlídka u pana Přibila měla být úplně stejně jako byla u Rittiga,“ dodal Blažek.  

Blažek znovu zdůraznil, že státní zástupci k věci nyní mlčí a dával to do souvislosti s jinými případy, kdy například vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan často mediálně vystupoval.

Poslanci na středeční mimořádné schůzi řešili údajné zneužívání médií a dalších institucí předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech. Ještě předtím se navíc ve Strakově akademii sešli lídři koaličních stran, kteří hledali východisko ze současné vládní krize.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poslanci řeší Babišovo zneužívání moci. „Můžete mě zabít, ale neodejdu“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články