Ministr financí finišuje s přípravou na Vítězný únor

Ministr financí finišuje s přípravou na Vítězný únor 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Současná vláda má zřejmě problém s používáním symbolů. Stačí se zeptat: Čím je důležitý 25. únor 2016? Většina dotázaných ještě dnes odpoví, že jde o další, tentokrát už šedesáté osmé výročí únorové revoluce, při které převzala KSČ moc ve státě. Za dva měsíce už budou mluvit jinak. Pětadvacátý únor je historicky prvním dnem, kdy budou muset zdejší podnikatelé odevzdat elektronickou cestou na finanční úřad kontrolní hlášení k DPH. Nařizuje to zákon, který se na jaře podařilo prosadit ministrovi financí Andreji Babišovi.

Jde o další nepříjemnou byrokratickou povinnost pro podnikatele, jejíž nesplnění bude stíháno tučnými pokutami, proto jistě vzbudí masovou kritiku. Zásah proti podnikatelům je vlastně opakováním komunistického „Vítězného února“. Taková věta bude nepochybně patřit k oblíbeným obratům většiny stěžovatelů.

Úsměvy Martina Janečka

Zavedení kontrolního hlášení k DPH, ve kterém budou firmy informovat finanční úřady o všech fakturách nad deset tisíc korun, není náhradou daňového přiznání. Proto by bylo jen logické vymyslet všeobecně přijatelný příběh, proč je nová byrokratická zátěž nezbytná a proč nakonec všem prospěje. Finanční správa popisuje kontrolní hlášení jako „zcela zásadní nástroj v boji proti rozsáhlým a zejména karuselovým podvodům na DPH“. To je srozumitelné, proti podvodníkům je třeba zasáhnout.

Nejvyšší šéf finanční správy, usměvavý třicátník Martin Janeček také dokáže dramaticky vylíčit, jak se manévr vyplatí. Jak známo, podvodníci registrují řetězce firem, které si mezi sebou přeprodávají určité zboží a po realizovaném obchodu žádají o vrácení DPH. Ovšem firma na začátku řetězce zapomene DPH státu odvést, včas zkrachuje a stát si pak namísto daňových příjmů účtuje jenom ztrátu. Takové riziko se po zavedení kontrolních hlášení zmenší, protože systém bude mít možnost srovnávat faktury online a pokud budou něčím podezřelé, úředníci okamžitě zasáhnou. „Za čtvrt roku dokážeme prověřit firmy na tom začátku,“ slíbil Janeček v rozhovoru Hospodářským novinám a dodal: „Máme znalosti z předchozí praxe, kdy jsme dokázali útočit na jednotlivé články a paralyzovat chod celé organizace. Jen to chceme dělat mnohem intenzivněji.“ Ročně tak stát získá nejméně deset miliard korun, které využije pro užitečné věci.

Také tebe republika potřebuje

Vzbudit nadšení na úrovni Rychlých šípů, že také moje kontrolní hlášení pomůže dopadnout podvodníky z karuselových obchodů, bude přesto dost obtížné. A pokud se za první den fungování systému označí 25. únor, tak to nutně vzbudí nepříjemné asociace a emoce, které se pak obrátí proti celému projektu. Nakonec mohou kontrolní hlášení vyvolat stejnou vlnu nespokojenosti, jako se to povedlo elektronickým pokladnám EET. Skupina senátorů už také v uplynulém týdnu podala ústavní stížnost a je logické, že se přes všechny řeči o boji s podvodníky přidá značná část podnikatelů, kteří si teprve začínají uvědomovat, co je vlastně postihne.

A jako v případě EET se začnou množit úvahy, které začnou zpochybňovat celý koncept kontrolních hlášení. Je to přece od základu nespravedlnost. Stát se po roce 2002 rozhodl, že namísto neoblíbených přímých daní posílí příjmy pomocí elegantního systému DPH, které bude hradit každý při obyčejném nákupu v supermarketu a ani si toho nevšimne. Teď se najednou ukázalo, že i tento systém objedou lidé s dostatečnou kriminální energií, proto je nutné zpřísnit dohled. Minimálně půl milionu podnikatelů s obratem přes milion korun ročně si tedy všimne, že musí na finanční úřad posílat víc, než prostý souhrn svých výdajů a tržeb. Proč má ale obyčejný člověk trpět tím, že státu zase něco nevyšlo? Anebo je za tím prostě jen snaha komunistických rozvědčíků zvýšit kontrolu nad společností? Většina podnikatelů se snad karuselových podvodů neúčastní? Už jenom zbývá slib některé politické strany, že po volbách kontrolní hlášení zase zruší.

Nakonec ani nejde o to, do jaké míry takové reflexe a výtky odpovídají skutečnosti. Ministr financí a vláda si je v každém případě mohli při lepší volbě symbolů ušetřit.     

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články