Vědci vyvinuli IQ test pro psy

Pomohou lidem s výzkumem demence

Vědci vyvinuli IQ test pro psyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britští vědci vyvinuli test inteligence pro psy, který by v lékařské vědě mohl v budoucnu pomoci v pochopení a léčení lidských mentálních chorob jako je demence. Testy byly vyvinuty na základě poznatku, že psí inteligence funguje velmi podobně jako lidská. Kromě zaměření na konkrétní nemoci chtějí výzkumníci pomocí testů více proniknout do vztahu mezi inteligencí a zdravím, informoval Independent.

,,Položili jsme si otázku. Jestliže je pes dobrý v jednom testovém úkolu, je většinou úspěšnější než průměr i v těch dalších? A zjistili jsme, že tomu tak je. Výzkum může významným způsobem přispět k pochopení vztahu mezi lidským zdravím a nemocemi a zdravím psů a jejich neduhů,“ řekla BBC doktorka Rosalind Ardenová, která se na výzkumu podílela.

Tým vědců z London School of Economics ve spolupráci s Edinburgh University je první na světě, který test inteligence pro psy, kdy vyvinul a je i první, který díky němu chce zkoumat lidské mentální nemoci. V úvahu je v jejich zkoumání brána především hypotéza, že inteligence má vliv na lidské zdraví a naopak. Nedávné studie, ze kterých vycházejí, například ukázaly, že inteligentnější lidé mají tendenci žít déle. Pokud by se vědcům podařilo dokázat to samé u psů, mohli by je pak využít při výzkumu nemocí jako je demence.

První, kdo si test inteligence v Británii vyzkoušel, bylo 68 Border kolií, které měly za úkol provést sérii jednoduchých úkolů. To zahrnovalo například najít cestu k pamlsku, který sice viděly, ale byl za průhlednou bariérou nebo rozhodnout na kterém z talířů je větší porce a zapamatovat si to pro další kolo.

Testy ukázaly, že jedinci, kteří byli v prvním úkolu úspěšní, vynikali nad průměrem i v těch ostatních.

Další věcí, kterou tým Ardenové zkoumal byl předpoklad, že bystřejší lidé mají větší naději na vyšší dožitý věk, což je podle vědkyně v případě člověka těžko prokazatelné vzhledem k různým životním stylům zahrnujícím alkohol, kouření či rozdílné stravovací návyky. U psů, kteří jsou abstinenti ve všech ohledech a stravu mají velmi podobnou je však toto pozorovatelné daleko snáz. A navíc údajně stejně jako lidé začínají v určitém věku také trpět demencí.

,,Často najdete psa, který mění své sociální chování, už nechce být mazlíčkem, začne být introvertní a samotářský. Psi vykazují mnoho poruch stejných jako u lidské demence,“ řekla deníku Ardenová.

Test IQ psů je zatím v začátcích a vědci podle svých slov chtějí dále pracovat na jeho standardizaci, tak aby jeho výsledky mohly být průkazné a sloužit k dalšímu výzkumu.

Čtěte také: Nové zjištění: Alzheimer se může přenášet z člověka na člověka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články