Nové zjištění: Alzheimer se může přenášet z člověka na člověka
Kontroverzní studie
Kontroverzní studie tvrdící, že lze Alzheimerovu chorobu přenášet z člověk na člověka, získala pro svou hypotézu nové důkazy. Vědci dospěli k závěru, že lze zárodky tohoto neurodegenerativního onemocnění mozku předávat operací zahrnující dárcovství lidské tkáně, píše britský list The Independent. Výzkum prováděly týmy vědců z Fakultní nemocnice v Curychu a vídeňské Lékařské univerzity.
Vědci zjistili, že existuje spojení mezi pacienty, kteří před desítkami let dostali štěp nervové tkáně, a mezi přítomností proteinu v mozku, který se běžně vyskytuje v rané fázi Alzheimerovy choroby.
Studie je založena na vzorku osmi pacientů a rozboru jejich mozkových vzorků. Tito pacienti v minulosti podstoupili operaci, při níž dostali tkáňové štěpy. Všichni ale umřeli na základě jiné nemoci – Creutzfeldt-Jakobovy choroby. O té se ví, že se přenáší mimo jiné operací, při níž se používají nervové tkáně z mrtvol.
Sedm z těchto pacientů, kteří zemřeli ve věku mezi 28 až 63 lety, měli v mozku proteinové shluky zvané amyloid beta (A-beta). Jedná se o hlavní složku senilních plaků a neurofibrilárních klubek nalezených v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Z dostupných výzkumů sice vyplývá, že se A-beta nachází v raném stádiu u pacientů s Alzheimerem, ovšem nikoliv u takto relativně mladých pacientů.
Alzheimer’s ‚can be transmitted from one person to another‘ https://t.co/FvFBqtQU4p
— The Independent (@Independent)
30. Leden 2016
Vědci proto mají vážné podezření, že se zárodky A-beta proteinů mohou předávat pacientům během chirurgického zákroku štěpu z pleny mozkové, tedy blány, která obaluje mozek a míchu. To naznačuje, že by Alzheimerova choroba mohla být přenášena z člověka na člověka.
Tato studie navíc podporuje zjištění jiné studie publikované loni v září. Její londýnští autoři na malém vzorku lidí objevili, že mozky těch, kteří dostali v dětství injekci růstového hormonu získaného z mrtvých těl a kteří zemřeli na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu, vykazovaly po smrti zárodky Alzheimerovy choroby, tedy A-beta protein.