1 Putin v Budapešti

Sovětské gesto: Putin v Budapešti uctil rudoarmějce z roku 1956

, NOVÉ

Témata:

Kontroverze v Maďarsku vyvolalo gesto ruského prezidenta Vladimira Putina, když při své dnešní návštěvě Budapešti údajně položil věnec u pomníku sovětským vojákům, kteří přišli o život během potlačování protikomunistického povstání v roce 1956.

Píše o tom maďarský portál politics.hu, podle kterého ale s Putinem na hřbitov směli jen ruští novináři. Také záběry, které by dokumentovaly Putinovo zastavení u pomníku k roku 1956, nejsou k dispozici.

Vladimir Putin krátce po svém příletu do Budapešti zamířil na hřbitov, kde je pohřbeno více než 7000 sovětských vojáků, z nichž většina padla během druhé světové války. U nedávno obnoveného pomníku údajně také uctil památku vojáků, kteří, jak se píše na obelisku, „obětovali své životy za svobodu Maďarů během kontrarevoluce v říjnu 1956“.

Krvavá invaze roku 1956 

Portál 444.hu tvrdí, že tento nápis porušuje maďarskou ústavu, kterou vypracovala vláda současného konzervativního premiéra Viktora Orbána, Putinova hostitele. Podle ní maďarská svoboda „vykvetla z revoluce v roce 1956“. Putinovo gesto údajně také porušuje zákon, který říká, že každému, kdo „se pokouší popírat, zpochybňovat nebo schvalovat genocidu a další zločiny proti lidskosti spáchané komunistickým režimem“ hrozí až tři roky vězení.

Během útoku Rudé armády proti maďarskému povstání za uvolnění poměrů v říjnu 1956 zemřelo nejméně 2700 Maďarů a 669 sovětských vojáků, zraněno bylo přes 30.000 lidí. 

Čtěte také: Putin jedná v Budapešti s Orbánem. Řeší hlavně plyn a energetiku

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.