Putin se dohodl s Orbánem. Dodávky plynu budou pokračovat

JEDNÁNÍ V MAĎARSKU

Putin se dohodl s Orbánem. Dodávky plynu budou pokračovatAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán dnes uzavřeli politickou dohodu o dodávkách ruského plynu do Maďarska. Platnost současné dlouhodobé smlouvy o dodávkách této suroviny skončí letos, připomíná agentura Reuters.

„Zbývají jenom technické záležitosti, politická dohoda je na světě. V rámci současné smlouvy máme možnost čerpat plyn, který jsme ještě nezužitkovali,… a platit ho tehdy, až ho využijeme,“ řekl Orbán.

Maďarský premiér, který platí za blízkého spojence ruského prezidenta, opět kritizoval sankce, jež Evropská unie nebo Spojené státy uvalily na Moskvu kvůli jejímu přístupu k ukrajinské krizi. „Sankce proti Rusku a odvetné kroky Ruské federace přinesly škody“, řekl Orbán. 

Čtěte také: Merkelová volala s Putinem: Přimějte rebely dodržovat příměří

Maďarsko navíc loni uzavřelo s ruským Rosatomem smlouvu na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrány Paks, což k nelibosti evropských politiků posílilo energetickou závislost země na Rusku. 

Maďarskou vládu zaskočilo loňské zrušení plynovodního projektu South Stream, který měl ruskou surovinu dopravit do Evropy jižní cestou mimo ukrajinské území. Nyní se snaží prosadit alternativní cestu přes Turecko. Orbánova vláda na druhé straně posílá navzdory výhradám ruského Gazpromu na Ukrajinu v takzvaném reverzním režimu ruský plyn, byť váhavě a s přestávkami. S Putinem chtěl Orbán dojednat kratší smluvní kontrakty a nižší cenu. 

Malý Putin, přítel Kremlu

„Na Ukrajině je válka, lidé bojují za svou existenci, za přežití na svém vlastním území,“ prohlásil Orbán minulý týden po vrcholném jednání v Minsku. O ukrajinské krizi tu jednali představitelé Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. „To je třeba mít na pamětí při hodnocení situace se zakarpatskými Maďary. Maďarská vláda je nikdy neopustí,“ komentoval maďarský premiér situaci asi 160 tisíců Maďarů žijících na západě Ukrajiny. 

Čtěte také: Respektujte opozici, vyzvala Orbána Merkelová

Orbán, který nedávno prohlásil, že demokracie nemusí být jen liberální, se svým pojetím státu blíží ruským představám o silném vůdci a ochraně národních zájmů. Stejně jako ruský, i maďarský národní živel se neomezuje státními hranicemi. Maďarská menšina v ukrajinském Zakarpatí se hlásí o svá práva možná méně hlasitě, ale stejně vytrvale, jako na druhém konci Ukrajiny menšina ruská. 

Maďarsko poskytuje pasy zahraničním krajanům stejně ochotně, jako je poskytovalo Rusko Abcházcům a Osetům před válkou s Gruzií v roce 2008 a jak to nyní dělá na Ukrajině. „Maďaři žijící v karpatském regionu si zaslouží dvojí občanství, nová práva a autonomii. Právě to od nové Ukrajiny očekáváme,“ řekl loni maďarský premiér v programovém inauguračním projevu. 

Předchozí jednání v Kyjevě

Orbán ve vztazích k Bruselu a Moskvě hledá vyváženost a podle maďarských novinářů blízkých vládě se mu to daří. Budapešť už ratifikovala asociační smlouvu s Ukrajinou, zároveň je ale v Evropě považována za nejbližšího spojence Ruska mezi unijními zeměmi. Před Putinovou návštěvou v Budapešti Orbán v pátek zajel k jednání do Kyjeva. 

Čtěte také: Obětuje Západ Ukrajinu, nebo se Putinovi vzepře?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06
×

Podobné články