Obětuje Západ Ukrajinu, nebo se Putinovi vzepře?

Obětuje Západ Ukrajinu, nebo se Putinovi vzepře?TÝDENÍK ECHO 1
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Západ stojí na rozcestí. Neumí na Rusko reagovat. Buď tedy Ukrajinu obětuje, nebo musí najít sílu a imaginaci a vstoupit do tvrdé konfrontace.

Nejkomentovanějším momentem výroční mnichovské bezpečnostní konference bylo, že když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlašoval z pódia, že na Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci, publikum se smálo. Ale co je tu vlastně k smíchu? Kdyby o tom někdo chtěl psát esej, mohl by jí dát titulek „Smích bezmocných“. Ten smích byl brán za důkaz toho, že Lavrov neuspěl, že nemá důvěru lidí v oboru. Ale znamenal spíš něco jiného: že si Rusko bude dělat, co chce, bez ohledu na to, co si o tom Západ myslí.

Ve dnech mnichovské konference vrcholilo jednání o tématu dodávek zbraní Ukrajině. I vstup tohoto tématu na mezinárodní scénu byl provázen smíchem: bylo to na konferenci loni v červenci, když se bývalý prezident Světové banky Robert Zoellick zeptal Federicy Mogheriniové, tehdejší italské ministryně zahraničí, jaké stanovisko by zaujala k hypotetické ukrajinské žádosti o dodávky zbraní. Mogheriniová mu odpověděla smíchem. Záhy nato se stala vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku. Od té doby všem došlo, že smích se k tématu nehodí.

Již 31. srpna loňského roku novinář Ben Judah (ten, který tak zatopil Radkovi Sikorskému, když v časopise Politico citoval jeho nedomyšlená slova o Putinově nabídce dělení Ukrajiny) publikoval v New York Times komentář s titulkem Buď vyzbrojit Ukrajinu, nebo se vzdát. Argumentoval, že pokud Západ nemá žaludek na vojenskou pomoc Ukrajině, bylo by morálnější ji přesvědčit, aby v konfliktu, který nemůže vyhrát, ustoupila – zachrání to životy tisíců lidí, kteří umírají v marném boji.

Otázka zbraní pro Ukrajinu mezitím bublala pod povrchem a v posledních týdnech byla konečně nastolena na oficiální úrovni díky zprávě americké Brookings Institution, jíž se chopili někteří američtí senátoři. Reakce se profilovaly podle očekávání: Evropa (západní) proti, Washington nerozhodný.

Více čtěte ve článku Martina Weisse v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.

Co dál najdete v aktuálním vydání:

O Ukrajině mluvili v Salonu také bývalý ministr a velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta, politolog Michael Romancov a bývalý eurokomisař a diplomat Štefan Füle. Diskuse byla bouřlivá a došlo i ke sporům o příčinách a dosavadním průběhu krize ve východoevropské zemi. Diskutovali také o dodávkách zbraní Ukrajině. Moderoval Daniel Kaiser.

Lenka Zlámalová analyzuje Řecko, ve kterém zvítězila v parlamentních volbách levicová Syriza. V článku Hra nervů. Řecké lavírování na hraně eurozóny popisuje, jak se řeší nejhorší poválečná krize EU. 

Petr Holub píše v analýze Konec hornictví ve jménu posvátných limitů o budoucnosti těžby této energetické suroviny. Situaci srovnává s Německem, které na rozdíl od Česka těžbě hnědého uhlí nebrání. Hnědé zlato je podle něj požehnáním i prokletím.

Daniel Kaiser pořídil rozhovor s ministrem dopravy Danem Ťokem, do vlády nominovaným za hnutí ANO. 

Špionážní a doposud nikdy nepopsaný příběh prominentního komunisty Milana Švece sestavil Vladimír Ševela v článku Gorbačov zradil, zradím také. Tento Biľakův oblíbenec byl nejdůležitějším komunistou, který emigroval za normalizace. Svazky o jeho útěku do Spojených států byly odtajněny až nyní.

Příběh odvážné Syřanky Suad Nawfal, popisuje Jan Dražan v článku Suad. Sama s plakátem proti ďáblu.

Americký snajpr je film, který rozděluje Ameriku. Proč vzbuzuje emoce a kontroverze píše  Ondřej Štindl.

Koupit Týdeník Echo v papírové podobě můžete na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz