Ministr Jurečka nepodniká. Eurodotace na půdu čerpá manželka

Ministrova rodinná firma

Ministr Jurečka nepodniká. Eurodotace na půdu čerpá manželkaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pokud chce Andrej Babiš dále pobírat dotace a veřejné zakázky, bude muset předat Agrofert a fond Hartenberg do svěřeneckého fondu a formálně se tak od svého majetku odstřihnout. Souběh podnikání a politiky řešil před třemi lety i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU–ČSL). Ten rodinnou farmu Jurenka přepsal na svoji manželku. Dotaci z EU na zemědělskou půdu rodinná firma pobírá dál. Informaci přinesly Novinky.cz.

Doposud mohl ministr Jurečka podnikat i pobírat dotace, aniž by porušoval jakýkoliv zákon. Situaci však změnil nedávno přijatý zákon o střetu zájmů. Ten zakazuje firmám, ve kterých má člen vlády 25 procent a více, pobírat dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky.

Jurečka upozorňuje na odlišnosti mezi podnikáním jeho ženy a Babišovými firmami. „Rozdíl je v tom, že manželky firma nebere investiční pobídky a dotace, a to je rozdíl stovek miliónů korun oproti Agrofertu. Manželka má necelých třicet hektarů, je to malá farma,“ řekl Jurečka Právu. Dodal, že do řízení firmy své ženě prý nemluví, vše prý zvládá sama.

Již dříve prohlásil, že manželka čerpá nárokové dotace 5000 korun na hektar, a tak je výše eurodotace na podnikání jeho manželky zhruba 150 000 korun ročně.

Firma nepobírá žádné další dotace, na které by měla nárok, a za tři roky jeho působení v politice tak podle Jurečkova odhadu mohli přijít o milion korun. 

„Manželka pobírá jen dotace tzv. nárokové na plochu, které dostávají všichni zemědělci v České republice. Všech ostatních dotací jsme si řekli, že se vzdáme, a dokud budu aktivní v politice, tak je nikdy manželka čerpat nebude,“ řekl Právu ministr Jurečka.

Podnikání farmy Jurenka se však nelíbí Andreji Babišovi, který kritizuje, že farma zůstala v rodině. „Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, že mu nepatří!“ řekl Babiš při schvalování zákona v parlamentu.

Převod Agrofertu do svěřeneckého fondu ale neznamená, že by o výdělky Babiš přišel. Zákon totiž nedefinuje, jakým způsobem se mají členové vlády svého vlastnictví zbavit.

Čtěte také: Kalousek žádá zvláštní schůzi Sněmovny k Babišovu majetku

Andrej Babiš zpochybňuje legální původ svého majetku

Sobotkovi se nelíbí svěřenecký fond, Babiš by se měl firem zcela zbavit

Sdílet: