Sobotkovi se nelíbí svěřenecký fond, Babiš by se měl firem zcela zbavit

Sobotkovi se nelíbí svěřenecký fond, Babiš by se měl firem zcela zbavitNOVÉ
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Foto: cssd.cz
Domov

Kritika Hradu

Echo24

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechápe snahu prezidenta Miloše Zemana zabránit platnosti zákona o střetu zájmů. Hlava státu by prý měla přestat prosazovat zájmy miliardářů a raději se zaměřit na podporu dolních deseti milionů občanů, tak jak Zeman sliboval ve své volební kampani. Sobotkovi se příliš nelíbí ani snaha vicepremiéra Andreje Babiše převést svůj majetek na svěřenský fond, více by prý ocenil, kdyby se ministr financí svého majetku úplně zbavil. Premiér o tom promluvil v rozhovoru pro deník Právo.

Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o střetu zájmu už po jeho prvním schválení parlamentem, proti novele chce navíc protestovat i po jejím opětovném schválení stížností na Ústavní soud. Sobotka ale tuto prezidentovu snahu nechápe. „Já to především konfrontuji s tím, co říkal pan prezident před volbami, když kandidoval. Říkal, že chce být prezidentem dolních deseti miliónů. Při vší úctě, Andrej Babiš zrovna není typický představitel dolních deseti miliónů obyvatel ČR. Myslím, že Miloš Zeman by se měl více zajímat o věci, které se týkají bezprostředně jeho voličů. Miloše Zemana nevolili miliardáři,“ prohlásil Sobotka v Právu.

Premiér opět zopakoval, že schválení zákona o střetu zájmů, k němuž došlo znovu na zasedání Poslanecké sněmovny v tomto týdnu, není přímo namířeno proti předsedovi hnutí ANO a miliardáři v jedné osobě Andreji Babišovi. Za celou změnou legislativy stojí prý pouze snaha o posílení demokracie v České republice. Problematický je podle Sobotky i způsob, jakým se chce Babiš se zákonem, který ho v konečném důsledku donutí zbavit se svých firem, vypořádat. Předseda hnutí ANO totiž hodlá všechny své firmy převést do svěřenského fondu. Sám Sobotka by však upřednostnil, kdyby se Babiš od svého podnikatelského angažmá odstřihl úplně.

„Nejlepší je, pokud jsou podnikatelské aktivity mimo a nemůže být podezření, že ministr při svém výkonu funkce může těžit z toho, že má informace nebo nastavuje pravidla ve prospěch svého podnikání,“ argumentoval v Právu Sobotka. Konečné rozhodnutí však prý bude stejně záviset pouze na Babišově rozhodnutí.

Sobotka se vyjádřil i k spekulovanému spojenectví Hradu a hnutí ANO. Premiér prý prezidentu Zemanovi nehodlá jakýmkoli způsobem mluvit do výběru jeho politických favoritů. Rád by se však prý od něj dočkal podpory zejména v těch částech vládního programu, jimiž může koalice přispět k všeobecnému blahu občanů České republiky. Kritika přijatého zákona o střetu zájmů k této činnosti však prý rozhodně nepatří. Sobotka by se naopak rád soustředil na další podporu valorizace penzí, nebo zvýšení dětských přídavků. Ani přetrvávající rozpory se současnou hlavou státu prozatím Sobotku nedonutili sdělit, zda jeho strana podpoří případnou další kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta, nebo si raději ČSSD zvolí na stranickém sjezdu vlastního kandidáta.

Do Sobotkových vyjádření už se dnes stihl opřít i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ten na svém twitterovém účtu glosoval obsah rozhovoru poznámkou, že „promluvil „odborník“ na OKD, hornické byty a zejména na miliardáře Zdeňka Bakalu“.

Zákon o střetu zájmů odhlasovala Poslanecká sněmovna po předchozím vetu prezidenta na své středeční schůzi. Novela zakazuje firmám ve vlastnictví člena vlády možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Sám Babiš však tento problém vyřeší převedením svého majetku na svěřenský fond. S celou věcí chce být hotový do konce ledna. Ani v tomto případě se však od kontroly svého majetku nemusí zcela odstřihnout. Jako zakladatel fondu může například zvolit jeho správce, jímž může jmenovat i sám sebe v případě, že k sobě přibere ještě jednu další osobu.

Čtěte také: Plzeňská ČSSD zvolila do svého čela Chovance, podpořila i Sobotku

Zeman na Kisku ztrácí. Obraz mu kazí i Ovčáček

Související články