Něco tady nesedí. Facebook řeší pochvalný mail Babišovi

Podvrh, nebo skutečnost?

Něco tady nesedí. Facebook řeší pochvalný mail BabišoviNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Pochvalný email zaslaný Andreji Babišovi, kterým se hnutí ANO pochlubilo, zaměstnává již druhý den facebookovou komunitu. A to kvůli chybám, které vyvolávají dojem, že si mail údajně od jednoho z příznivců hnutí vytvořilo samo. 

,,Dále bych Vám chtěl vyjádřit obdiv. Obdiv nad tím, že člověk v takovém postavení s takovými finančními možnostmi se pustil práce kde je středem urážek, nepochopení kdejakého svinstva místo toho aby užíval života v klidu a pohodě,“ píše v pochvalném mailu Petr Jeřábek Andreji Babišovi.

Děkujeme panu Jeřábkovi za krásný mail, který nám dovolil zveřejnit. Nás moc potěšil.

Posted by ANO on  26. srpen 2015

Již na první pohled je však na emailu z 21. června  – vedle gramatických chyb – něco divného. Hned nahoře nesedí základní údaje o odesílateli a příjemci. V kolonce ,,Odesílatel:“ chybí ,,l“ na konci a ve třetí kolonce, kde by mělo být ,,Komu:“ je anglická verze ,,To:“ V této podobě email vypadá, že není autentický.

‚Zlobí nás Outlook‘

Nesrovnalostí si na Facebooku ihned všimli i uživatelé a začali si z hnutí dělat legraci. ,,Který e-mailový klient vypisuje překlep „Odesílate“? A přitom adresu „Komu“ dá anglicky „To“? To jste vyráběli ve Wordu, místo abyste si alespoň poslali opravdový vyrobený e-mail?“ zní jeden z komentářů pod obrázkem.

Na to správci stránky ANO reagovali vysvětlením, že údaje jsou takto zkombinované proto, že email byl údajně přeposlaný mezi dvěma různými aplikacemi. ,,Romane, je to aplikace Outlook pro Windows, mail byl přeposlaný do Gmailu, vyšlo to takhle. Uznáváme, že to vypadá jako chyba, nicméně ukazujeme Vám, co nám přišlo, tak to prostě je,“ napsalo ANO a v dalším komentáři o pár řádek dál ještě dodalo, že jim ,,zlobí“ Outlook. 

Podle IT experta Tomáše Zvaly je podivné, že nastavení Outlooku, který ANO udává jako důvod nesrovnalostí, nikdo nevěnoval dostatečnou pozornost na to, aby opravil překlep ,,Odesílate“ a srovnal celou hlavičku do jednoho jazyka. Navíc v aplikaci Outlook je podle něj možné i v české verzi používat anglické názvy polí, což neodpovídá tvrzení ANO o tom, že za anglické ,,To:“ mohlo i přeposlání do aplikace Gmail.

Zvala ovšem dodává, že takový rozpor mohl vzniknout i tím, že hlavičku někdo přepisoval před vložením na web, aby to lépe vypadalo. „Samozřejmě je zvláštní náhoda, že stejný překlep – chybějící písmeno – je jak v položce odesílatel, tak i v první větě. Z takového screenshotu se tedy dá udělat jediný závěr – nevypadá dvakrát věrohodně. Vyrobit podobný screenshot je otázkou 15 minut,“ dodal Zvala pro ECHO24.cz. 

Autor Jeřábek zatím neraguje

Lidé na Facebooku začali pochybovat nejen o pravosti zprávy, ale i o existenci jejího odesílatele Petra Jeřábka. ANO pak zveřejnilo další Jeřábkův email, ve kterém hnutí dává souhlas se zveřejněním jeho první zprávy. V něm byly totožné chyby a navíc i Jeřábkova emailová adresa, podle které lze Jeřábka najít.

,,Z toho, že tam Jeřábkův email jednou vidět je a jednou není, je zjevné, že do obsahu toho mailu, resp. do screenshotu, někdo zasahoval,“ řekl pro ECHO24.cz Zvala. 

Petr Jeřábek, který existuje a provozuje firmu, jež se zabývá revizí elektrických zařízení, se na Facebooku k příspěvku v komentářích nijak nevyjádřil.

Čtěte také: V koalici bylo dusno. Zklamání z Babiše je čím dál větší

Sdílet:

Hlavní zprávy

Mezi Májem a Káčou aneb Proč žít

KOMENTÁŘ

Člověk si občas položí otázku, jestli se v naší době dá ještě trochu důstojně žít. Tedy člověk třeba jako já. Jestli už pomalu není čas to nějak nenápadně ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články