V koalici bylo dusno. Zklamání z Babiše je čím dál větší

Vládní dusno

V koalici bylo dusno. Zklamání z Babiše je čím dál většíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V tradičně napjaté atmosféře jednali ve středu zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL na koaliční radě. Největší dusno bylo kvůli vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Lidovci a sociální demokraté totiž odmítli měnit původní usnesení vlády, čímž naštvali šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten proto kolegy podezíral z podvodů a lží, což nezůstalo bez odezvy. Například vyjednavač ČSSD Roman Sklenák po jednání prohlásil, že jeho zklamání z Andreje Babiše je opět o poznání větší.

Babiš po koaličních partnerech chtěl, aby kabinet zrušil své červencové rozhodnutí o vzniku průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji. Ministři podle něj totiž původně neměli informaci, od koho se kupují pozemky. A Babišovi vadí, že je má kraj vykoupit za zhruba 200 milionů od podnikatele Zdeňka Bakaly.

Když něco takového kolegové z ČSSD a KDU-ČSL odmítli s tím, že tyto informace byly obsaženy v materiálech, Babiš začal mluvit o tom, že je to podvod a že lžou. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po něm dokonce požadoval omluvu, které se ale nedočkal.

„Andrej Babiš se stále častěji uchyluje k osobním útokům, neopodstatněným tvrzením a demagogické argumentaci,“ říká šéf poslanců ČSSD.

I proto k jednání nevydržel mlčet třeba šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, který jinak koaliční partnery veřejně kritizuje jen minimálně. „Moje zklamání z Andreje Babiše po šestihodinové koaliční radě opět o poznání větší,“ napsal po schůzce na Twitter.

„Andrej Babiš se stále častěji uchyluje k osobním útokům, neopodstatněným tvrzením a demagogické argumentaci. Stejně jako odmítám nepodporovat biopaliva jen proto, že je vyrábí Andrej Babiš, odmítám nevytvořit průmyslovou zónu jen proto, že je pro ni třeba odkoupit pozemky od Zdeňka Bakaly,“ vysvětlil Sklenák později deníku ECHO24.CZ.

Pozemek na zónu nemá hodnotu ani korunu, tvrdí Babiš

Babišovo chování a osobní útoky ale vadily i lidovcům. „Znemožnit kvůli tomu, že pan Babiš nemá rád pana Bakalu, zaměstnanost v Moravskoslezském kraji, mi nepřijde úplně rozumné,“ přidal se vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Zdá se ale, že nešlo o poslední střet nad průmyslovou zónou. Babiš se totiž se zamítavým stanoviskem koaliční rady nehodlá smířit.

„Určitě ta záležitost pro mne není uzavřená. Pozemek na průmyslovou zónu Barbora podle mého názoru nemá hodnotu ani korunu. Určitě by se našlo v rámci Moravskoslezského kraje 90 hektarů vhodnějších na průmyslovou zónu než tato zóna a celá investice by stála méně peněz než miliarda plánovaná Moravskoslezským krajem,“ řekl Babiš deníku ECHO24.cz.

Na otázku, kde chce problematiku znovu otevřít, když koaliční partneři mají věc za vyřízenou, pouze odvětil, že to bude řešit v rámci platných zákonů.

Více čtěte: Vláda usnesení o koupi pozemků od Bakaly měnit nebude

Sporů ale bylo na středeční koaliční radě víc. Například lidovci nebyli úplně spokojeni s informacemi, které dostali k elektronické evidenci tržeb. A i když se některé sporné body podařilo vyřešit, příští týden se koalice bude online pokladnami zabývat znovu. Stále totiž není jasná shoda na dvou zcela zásadních oblastech: totiž aby se evidence týkala jen vybraných sektorů a aby náklady na EET nesl stát, nikoliv živnostníci.

„Projekt EET má nadále naši podporu, na tom se nic nemění. Ale zároveň trváme na tom, aby se postupovalo podle koaliční smlouvy,“ řekl k tomu po jednání Bělobrádek.

Čtěte také: Ministerstvo nestíhá, on line pokladny se o něco zdrží

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články