Do práce se nám dojíždět nechce. Vezmeme si příklad z Libanonců?

Každý den stovky kilometrů za prací a zpět

Do práce se nám dojíždět nechce. Vezmeme si příklad z Libanonců?NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dojíždění do práce je pro mnohé v současné době běžná praxe. Podle Českého statistického úřadu dojíždí za prací každý den kolem 300 tisíc osob. Většina lidí je nespokojená, že musí do práce dojíždět někdy i několik hodin. Není to ale nic ve srovnání s některými zahraničními rekordmany, kteří při pravidelné cestě do práce, stráví v dopravních prostředcích někdy řadu hodin. Za neoficiálního rekordmana je považován londýnský policista, který létal do práce 20 tisíc kilometrů, pocházel z Nového Zélandu.

V České republice je největším poskytovatelem pracovních míst hlavní město Praha, podle posledních statistických údajů do ní dojíždí denně až 170 tisíc pracujících, většinou ze Středočeského kraje. Nicméně Česká republika může nemůže konkurovat překvapivému králi mezi dojíždějícími Libanonu. Zdejší letiště je každý den přecpané více než 400 tisíci Libanonci, kteří se snaží dostat do práce na pobřeží Perského zálivu.

Celá cesta trvá v uvozovkách okolo 3 hodin, ale boj o místo v letadle je obrovský a kdo zaváhá, může velmi snadno přijít o práci. „Platy jsou tam 2,5 větší, ale člověk stráví většinu života v letadle. Cestuji někdy i lodí, ale občas se probudím a nevím, v jaké zemi zrovna jsem,“ okomentoval svou cestu do práce Salim Tayah, jeden z manažerů Fuji filmu.

Dlouhé cestování do práce se týká i Evropanů. Těm se přezdívá přiléhavě Super-dojíždějící (Super-commuters). Obecně se za ně považují lidé, kteří jedou do práce více než 145 kilometrů denně. Mohli by sice strávit noc v hotelu, ale to se jim většinou nevyplatí, a tak cestují denně stovky kilometrů. Například Francouzka Kite pracující v Londýně říká, že se jí cesta finančně vyplatí. „V Londýně jsou mnohem lepší platy než u nás, ale ubytování je strašně drahé, takže se mi vyplatí dojíždět z Francie. Díky mé práci se mi podařilo splatit většinu svých dluhů,“ řekla Kite BBC. Londýnská policie jednu dobu zaměstnávala policistu, který dojížděl až z Nového Zélandu. Vždy přiletěl na dva měsíce a pak na dva měsíce odletěl domů. Jedna cesta je přibližně dlouhá 20 tisíc kilometrů, píše BBC.

Na dojíždějících profitují i nízkonákladové letecké společnosti, které nabízejí na tisíce relativně levných spojů mezi evropskými státy. Zájemci si navíc mohou objednat různé slevové kupony nebo členství v klubech. Letenka je pak může vyjít na 40 euro a to se mnohým super-dojíždějícím vyplatí. Letecká společnost EasyJet například zaznamenala roční nárůst pasažérů dojíždějících do práce až na 12 miliónů.

Čtěte také: Mít možnost volit korespondenčně je normální

Slovenku spoutali a vyhodili z letadla. Použila WC v byznys třídě

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články