Mít možnost volit korespondenčně je normální

Mít možnost volit korespondenčně je normální 1
Politická aréna

Marek Ženíšek

Proč je dobré zavést korespondenční volbu? No, protože to je snadné řešení pro stovky tisíc našich občanů, kteří dnes musí mnohdy objet půl kontinentu, aby mohli volit. Dnes musíte volit osobně. Když náhodou pracujete v Hamburku, musíte se projet do volební místnosti až do Berlína, což asi 300 kilometrů (a s cestou nazpátek jste na 600 km). Dokážete si představit, že tohle podstoupí student na Erasmu s voličským průkazem?

Korespondenční volba tohle dojíždění za urnou odstraní. Jedním dopisem (nebo elektronicky přes datovou schránku) o korespondenční volbu požádáte a v další zásilce svůj hlas pošlete. Bonusem je, že když si to rozmyslíte, tak to osobně můžete ve volební místnosti změnit.

Náklady pro stát – poštovné a trocha administrativy. Přínos pro lidi, kteří dnes z pochopitelných důvodů nehlasují? Slovy reklamní kampaně – k nezaplacení.

Očekávaná kritika? Řeknou, že řešení je málo systémové. Odpověď zní: „Ne, je jednoduché.“ Navíc je bezproblémové a ve volbách, kde by mohl způsobit problém, není zaváděno. Tak, aby mohlo projít a pár chytrolínů to pak neshodilo na tom, že v některém případě vidíme neřešitelný problém. Komunisti a socialisté se ozvou, že zahraničí volí pravicově a že jde o účelovou změnu. Účelová změna je, že tito lidé, de facto nemohli volit. Napravujeme nenormální stav.