Zeman má z Trumpa radost. Pozval ho do Česka

VOLBY V USA

Zeman má z Trumpa radost. Pozval ho do ČeskaAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Ministerstvo obrany ČR
1
Domov

bp Echo24

Prezidenta Miloše Zemana potěšilo, že Američané vybrali jako svého příštího prezidenta Donalda Trumpa. Na zvláštní tiskové konferenci uvedl, že ho podporoval, s mnoha jeho názory souhlasí a v dopise, ve kterém mu blahopřál k volebnímu trumfu, pozval Trumpa na návštěvu do Českého republiky. Ve svém krátkém projevu Zeman upozornil na některá nedorozumění v poslední době mezi Českem a USA daná „neprofesionalitou“ současného amerického velvyslance v Praze Andrew Schapira, který mu dával nevyžádané rady.

„Mám velkou radost, z výsledků amerických prezidentských voleb a chtěl bych srdečně blahopřát panu Donaldu Trumpovi. Jak víte, 28. září jsem vyjádřil veřejnou podporu tomuto kandidátovi a byl jsem jedním z mála evropských politiků, a to z toho důvodu, že souhlasím s jeho názory. Jak na migraci, tak na boj proti islámskému terorismu,“ řekl prezident Zeman.

Zeman si podle svých slov váží Trumpa i za to, jakým způsobem vystupuje. „Někdy mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně a vyhýbá se tomu, čemu se říká politická korektnost, která je podle mého názoru sbírkou nic neříkajících frází,“ dodal.

Ve svém projevu se prezident také otřel o amerického velvyslance v České republice Andrew Schapira, který podle něj „dává nevyžádané rady prezidentovi republiky“. Zeman označil jako neprofesionální postoj také to, že se Schapiro podle jeho slov nezúčastnil oslav státního svátku na Pražském hradě.

Dále prezident připomněl, že ho někteří označují jako „českého Donalda Trumpa“ a že ho to těší. „Beru to nikoliv jako urážku, ale jako ocenění,“ dodal Zeman.

Pozastavil se mimo jiné nad médii, která podle něj byla z 98 procent proti Trumpovi a „tvoří veřejné mínění“ místo toho, aby ho utvářela. Podobným způsobem se vyjádřil také o průzkumech veřejného mínění, která předpovídala vítězství Hillary Clintonové. Podle Zemana by jejich tvůrci napříště „neměly prodávat teplou vodu a uvědomit si, že když to neumí, nemají to dělat.“

Ovčáček: Schapiro byl neviditelný

Proti slovům prezidenta Zemana, podle kterého se americký ambasador nezúčastnil slavnostní ceremonie na Pražském hradě 28. října, se velvyslanec Schapiro ohradil. Prohlásil podle ČTK, že v době předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále byl.

„Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný,“ sdělil ČTK v reakci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že klíčové je, že „pan prezident nyní věří v posun od ne zcela profesionálních postojů současného velvyslance“.

Čtěte také: Sobotka: Trump aspoň ví, kde leží Česká republika

Ovčáček: Volby v USA ukázaly, že lze porazit média a pseudoelity