1 Prezidentská trapná kauza

Hitler – gentleman se našel. Vyšel v Rudém právu a nenapsal jej Peroutka

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Český historik Jan Galandauer možná objevil prezidentským hradním týmem marně hledaný článek pocházející údajně od Ferdinanda Peroutky – Hitler je gentleman. Ale i tak je vše jinak, než tvrdil český prezident Miloš Zeman, jehož kancelář kvůli neexistujícímu Peroutkovu článku dokonce prohrála soud.  

Deník Právo nyní upozornil na zjištění historika Galandauera, že článek s takovým titulkem  skutečně vyšel, ale ne v Peroutkově Přítomnosti, ale v komunistickém Rudém právu, a nejenže neoceňoval Hitlera, ale naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko.

Historik uvedl, že v Národní knihovně ČR v pražském Klementinu v Rudém právu z 24. února 1937 našel text s titulkem Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti!. Tento text vyšel jako reakce na tvrzení pravicového Venkova, který o den dříve – 23. února 1937 – v úvodníku Gentlemani a piráti popsal atmosféru vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni.

Ani nález článku Rudého práva Hitler – gentleman na stanovisku prezidenta nic nemění. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nález považuje jen za „zajímavou indícii“ a je nadále pověřen hledáním článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky. „Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení,“ napsal mluvčí na Twitteru. Napsal také také, že se jedná o období, kdy „selhaly elity ve své naivitě, že agresorovi je možné ustupovat a je možné se dohodnout“.

Peroutkova vnučka Kaslová bude vymáhat omluvu prostřednictvím exekucí

Prezident Zeman připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je novinář Jan Stránský.

Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku s vlky ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová bude vymáhat omluvu Kanceláře prezidenta republiky prostřednictvím exekucí, i když kancelář podala proti rozhodnutí dovolání a požádá o odklad vykonatelnosti. Každá exekuce může být až ve výši 100 tisíc korun. Kaslová tak učiní však pouze jednou, jen jako upozornění, že Hrad ignoruje rozhodnutí soudu. Zároveň i ona podá dovolání proti rozsudku odvolacího soudu.

Čtěte také: Hrad otočil, za Peroutku se teď neomluví. Dovolá se


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.