Hitler – gentleman se našel. Vyšel v Rudém právu a nenapsal jej Peroutka

Prezidentská trapná kauza

Hitler – gentleman se našel. Vyšel v Rudém právu a nenapsal jej PeroutkaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Český historik Jan Galandauer možná objevil prezidentským hradním týmem marně hledaný článek pocházející údajně od Ferdinanda Peroutky – Hitler je gentleman. Ale i tak je vše jinak, než tvrdil český prezident Miloš Zeman, jehož kancelář kvůli neexistujícímu Peroutkovu článku dokonce prohrála soud.  

Deník Právo nyní upozornil na zjištění historika Galandauera, že článek s takovým titulkem  skutečně vyšel, ale ne v Peroutkově Přítomnosti, ale v komunistickém Rudém právu, a nejenže neoceňoval Hitlera, ale naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko.

Historik uvedl, že v Národní knihovně ČR v pražském Klementinu v Rudém právu z 24. února 1937 našel text s titulkem Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti!. Tento text vyšel jako reakce na tvrzení pravicového Venkova, který o den dříve – 23. února 1937 – v úvodníku Gentlemani a piráti popsal atmosféru vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni.

Ani nález článku Rudého práva Hitler – gentleman na stanovisku prezidenta nic nemění. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nález považuje jen za „zajímavou indícii“ a je nadále pověřen hledáním článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky. „Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení,“ napsal mluvčí na Twitteru. Napsal také také, že se jedná o období, kdy „selhaly elity ve své naivitě, že agresorovi je možné ustupovat a je možné se dohodnout“.

Peroutkova vnučka Kaslová bude vymáhat omluvu prostřednictvím exekucí

Prezident Zeman připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je novinář Jan Stránský.

Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku s vlky ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová bude vymáhat omluvu Kanceláře prezidenta republiky prostřednictvím exekucí, i když kancelář podala proti rozhodnutí dovolání a požádá o odklad vykonatelnosti. Každá exekuce může být až ve výši 100 tisíc korun. Kaslová tak učiní však pouze jednou, jen jako upozornění, že Hrad ignoruje rozhodnutí soudu. Zároveň i ona podá dovolání proti rozsudku odvolacího soudu.

Čtěte také: Hrad otočil, za Peroutku se teď neomluví. Dovolá se

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články