Bojkotujte Zemana, vyzývají rektoři po odmítnutí profesorů

Hrad vs. akademici

Bojkotujte Zemana, vyzývají rektoři po odmítnutí profesorůAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mezi Hradem a akademickou obcí vypukla nová zákopová válka. Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat tři nové profesory. Hradní mluvčí to zdůvodnil tím, že všichni navržení mají nějaký škraloup z minulosti. Rektoři vzápětí vyrazili do protiútoku. Vyzývají k bojkotu ceremoniálu, kde mají být zbývající profesoři jmenováni. A navrhují, aby hlava státu o tuto pravomoc přišla.

Přibližně polovina ze třiadvaceti rektorů veřejných vysokých škol už potvrdila, že se čtvrtečního slavnostního předávání profesorských dekretů v Karolinu nezúčastní. 

„Prezident dal akademické obci jasný impulz k diskusi o převedení jmenovacích řízení do kompetencí samotných univerzit. Politici nemají profesory jmenovat, mají je respektovat. A případný poslanecký návrh by mohl ovlivnit ještě připravovanou novelu vysokoškolského zákona,“ reagoval rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

Zeman odmítl podepsat dekrety o docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prezidentův postoj označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka měla hlava státu pro rozhodnutí vážné důvody týkající se minulosti kandidátů. 

Rektor UK Zima: Budu na plánované dovolené

Akademici se zdají být jednotní v tom, že je na místě svůj nesouhlas vyjádřit neúčastí na slavnostním ceremoniálu. Samotný Zima, který je předsedou ČKR, se na tuto akci kvůli zahraniční dovolené nechystal ani před tím, než vyšel prezidentův postoj najevo. Měl ho zastoupit prorektor Aleš Gerloch, jehož účast je podle mluvčího univerzity Václava Hájka nejistá. 

Na akci určitě nepůjde rektor Českého vysokého učení technického Petr Konvalinka. „Prezident republiky, ať jím je kdokoli, nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude jmenován profesorem,“ uvedl na svém facebookovém profilu. Neúčast doporučí také novým profesorům nominovaných touto univerzitou. 

Z pražských vysokých škol už neúčast potvrdili také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch a rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk. Předávání se nezúčastní ani rektoři brněnských vysokoškolských institucí – Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity, Ivo Medek z Janáčkovy akademie múzických umění ani Pavel Suchý z Veterinární a farmaceutické univerzity. 

K výzvě předsednictva ČKR se připojil i rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Vědecké rady vysokých škol podle něj navrhují kandidáty na jmenování profesorem po komplexním posouzení jejich odborných kvalit. „Jde o výsostné právo akademické obce, které by nemělo být nikým zpochybňováno. Krok pana prezidenta proto vyvolává pochybnosti, zda respektuje autonomii vysokých škol a jejich zásadní společenské poslání,“ řekl ČTK. 

Za nepřijatelný považují prezidentův krok rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, Petr Sáha z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Josef Hynek z Univerzity Hradec Králové, Jan Lata z Ostravské univerzity i rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig. 

Ten připomněl, že v nepříjemné situaci se ocitli také profesoři, kteří mají dekrety převzít. Na tento akt totiž už pozvali své rodiny. „Z naší univerzity by měl být jmenován profesorem Petr Němec. Podle jeho vyjádření pokud obřad nebude standardní a nebudou tam rektoři, nepojede tam také,“ doplnil Ludwig. 

Slavnostního jmenovacího aktu se nezúčastní docent politologie z Masarykovy univerzity a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Vít Hloušek. Radim Lenort i Aleš Bernatík z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří mají být jmenováni profesory, svou účast zvažují. Celkem mělo být jmenováno 45 profesorů, z nichž třem ale Zeman odmítl dekrety podepsat. 

Důvod? Mají škraloup z minulosti

O tom, že prezident Zeman nechce trojici profesorů jmenovat, informoval v úterý večer média včetně ECHO24.cz v tiskovém prohlášení rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. 

Podle Zimy jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Fajt je zároveň ředitelem Národní galerie. „Tuto skutečnost pokládám za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce Univerzity Karlovy,“ uvedl ve svém prohlášení rektor UK. A dodal: „Smíříme-li se s tím, že prezident republiky nebude respektovat samosprávu vysokých škol, jež neoddělitelně patří ke svobodné, demokratické společnosti, nebudeme si moci vážit nejen jeho, ale ani sami sebe.“

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro ČT reagoval slovy, že každý z navržených docentů má nějaký škraloup. U docentů Eichlera a Ošťádala zmínil jejich problémy s předlistopadovou minulostí – u Eichlera jeho působení u propagandistických oddílů Československé lidové armády, u Ošťádala údajné kontakty se Státní bezpečností.

V případě docenta Fajta zase mluvčí Hradu připomněl kauzu Komerční banky. Podle MF DNES něj chtěla Národní galerie od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt se bránil tím, že tato alternativa spolupráce veřejného a privátního sektoru je běžná v zahraničí i českém akademickém prostředí. Nakonec z tohoto řešení sešlo.

Rektor Zima ve svém prohlášení uvedl, že navržení akademické požadavky splňují. „Kandidáti z řad akademické obce Univerzity Karlovy v Praze, docent Fajt i docent Ošťádal, prošli náročným jmenovacím řízením před Vědeckou radou FF UK, respektive MFF UK a poté před Vědeckou radou UK, která jejich jmenování doporučila jednoznačným poměrem hlasů. Jsem si jist, že oba docenti, jejichž odborná reputace v České republice i v zahraničí je nezpochybnitelná, splnili všechna kritéria potřebná podle zákonů a předpisů Univerzity Karlovy ke jmenování profesorem.“ O jejich minulosti se v prohlášení nezmínil.

Jiří Fajt působí na FF UK jako historik umění, Ivan Ošťádal na katedře fyziky a povrchu plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK a Jan Eichler na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.

Podle Zimy měli být všichni tři jmenováni profesory už 7. května. O odmítavém postoji jej prý Hrad nijak neinformoval a dozvěděl se to až v úterý od ministra školství Marcela Chládka.

Aféra Putnagate

Prezident Zeman se už dostal do sporu s akademickou obcí hned pár měsíců poté, co usedl na Hradě. To když v květnu 2013 oznámil, že nehodlá jmenovat profesorem Martina C. Putnu kvůli jeho nevhodnému chování na veřejnosti. Putna se například před několika lety zúčastnil pochodu Prague Pride s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“. Nakonec Zeman po protestech ustoupil a jmenovací dekret podepsal, byť se přímému jmenování vyhnul. Putna se stal profesorem koncem června 2013, jmenovací dekret mu ale nepředal Zeman, ale tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Zeman má s rektory vysokých škol dlouhodobé spory. Dva z nich, Mikuláše Beka z Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity, kvůli sporům dokonce přestal zvát na oficiální oslavy svátku 28. října na Hradě. Grubhoffera právě kvůli tomu, že se zastal Putny, a Bek zase nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací. Na oslavy poté nepřišli ani další rektoři.

Čtěte také: Zeman bude dál jmenovat profesory. A má právo na výhrady

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit