Samková: Turecký velvyslanec na mě chce uplatnit právo šaría

"Cítím se českými muslimy podvedena"

Samková: Turecký velvyslanec na mě chce uplatnit právo šaríaROZHOVOR
Advokátka Klára Samková. Foto: Reprofoto: Twiiter/Klára A. Samková
1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Advokátka Klára Samková se domnívá, že turecký velvyslanec v České republice si vůči ní přeje uplatnit islámské právo šaría. Prý o tom svědčí velvyslancova kritika jejích výroků z tohoto týdne, kdy během semináře v Poslanecké sněmovně přirovnala islámské náboženství k nacismu či komunismu. Samková tvrdí, že její kritická slova nebyla ničím jiným než objektivním popisem reality. V rozhovoru pro server ECHO24.cz zároveň vysvětlila, proč v minulosti pomáhala českým muslimům a proč už jim nikdy pomáhat nechce.

Turecký velvyslanec v České republice Ahmet Bigali, který ve středu v reakci na váš projev opustil sněmovnu, označil vaši kritiku islámu za „trestnou činnost“ a vyzval příslušné orgány, aby se jí začaly zabývat. Serveru islamonline.sk rovněž řekl, že vaše slova svědčí o alarmujícím nárůstu islamofobie v Česku. Co o tom soudíte?

Upřímně řečeno, co bych k tomu tak měla říct. Pan velvyslanec jenom dokazuje, že se jaksi rozhodl, že má být právo šaría uplatněno i v zemi, kde nefunguje a není součástí právního řádu, vůči člověku, který ho neuznává. Hluboce se mýlí, jestliže se domnívá, že moje výroky jsou trestné. Pakliže by byly, tak by bylo zcela zřejmé, že už tady zvítězil politický výklad práva.

Takže vaše slova podle vás nebyla problematická s ohledem na právní řád České republiky, ale na právo šaría?

Ano, mé výroky nebyly problematické s ohledem na zákony ČR a pakliže by byly, jednalo by se o účelový politický výklad práva. Pan velvyslanec se v podstatě dožaduje uplatnění práva šaría vůči mně.

Proti vašemu projevu se ale ohradili i někteří nemuslimští politici. Vaše slova kritizovala například poslankyně Helena Válková nebo ministerstvo zahraničních věcí.

Dobře, tak ať si oni čeští politici doplní vzdělání. A to jak v oblasti svobody slova a úmluvy o lidských právech a základních svobodách, tak z hlediska islámu.

Takže si za svými slovy plně stojíte?

Moje slova byla naprosto pravdivá – islám je ideologie. To není ani ideologie, to je totalitní způsob života, ze kterého není úniku pod hrozbou trestu smrti.

Týká se to opravdu všech muslimů? Co třeba český senátor Hassan Mezian?

Ano, týká se to všech muslimů. Všichni, kdo tady toto nerespektují, nejsou dostatečně správní muslimové. Co se týče pana Meziana, tak to není správný muslim, ale odpadlík.

Přiznám se, že to nedokážu posoudit… Jak ale hodnotíte slova šéfa českých muslimů Muníba Alraviho, který v rozhovoru pro deník Právo řekl, že jste v minulosti spolupracovala s Islámskou nadací v Praze.

Ano, to je pravda, spolupracovala jsem s nimi v roce 2001. Dosud jsem se k tomu nevyjadřovala, protože jako advokátka jsem vázána mlčenlivostí vůči klientovi. Pan Alravi toto porušil a evidentně si přeje, abych o tom hovořila, takže ať mě zbaví mlčenlivosti a já potom sdělím všechny další okolnosti.

Docházelo tam snad k něčemu nekalému?

Ne, jednalo se o převody pozemků plánované již od roku 1998. To znamená, že se jednalo o zcela standardní operaci, která kde skončila dneska všichni víme. To znamená, že ze strany islámu se jedná o dlouhodobý projekt, který já jsem samozřejmě v tom roce 2001 také nemohla odhalit a považovala jsem to za zcela standardní situaci, tak jako s kteroukoliv jinou náboženskou skupinou, nadací, neziskovým sektorem.

Spolupracovala byste s nimi i dnes?

Rozhodně nikoliv. Já se cítím českými muslimy a speciálně panem Alravim být velmi podvedena.

Kdy nastal ten zlom?

K obratu došlo v momentě, kdy jsem zjistila, jakou činnost tato nadace vyvíjí.

Tím narážíte třeba na různá nenávistná kázání, o kterých se hovořilo v minulosti?

Například. Samozřejmě také sleduji jak se vyvíjí celková situace, v níž je česká islámská nadace pouze jedním malým mozaikovým kamínkem.

Pan Alravi rovněž míní, že jste se svým projevem pouze snažila nahnat politické body a zařadil vás mezi „zkrachovalé politiky“. Co na to říkáte?

Hmm, já se ve veřejném prostoru vyskytuji už 25 let, pořád zhruba na stejné úrovni… Takže je otázka, co znamená být zkrachovalý.

Takže odmítáte, že byste se proti islámu angažovala účelově s úmyslem nahnat politické body?

Já se účelově angažuji již kontinuálně 25 let. A jaké bych měla sbírat politické body? K čemu? Já snad někam kandiduji? Možná ale budu, když to tady tak vidím. Možná, že mě k tomu pan Alrawi a podobní doženou…

Když mluvíte o kandidatuře, před nedávnem jste byla vyloučena z řad Bloku proti islámu (BPI). Předseda bloku Martin Konvička se vám ale v reakci na váš projev ve sněmovně za vyloučení omluvil a naznačil, že by vás vzal zpátky. Je tedy možná nějaká další spolupráce mezi vámi a ‚Konvičkovci‘?

Ne, rozhodně není. V žádném případě už si s nimi nepřeji spolupracovat.

Advokátka Klára Samková tento týden ve středu vystoupila v Poslanecké sněmovně na semináři nazvaném Máme se bát islámu?. Samková ve svém projevu přirovnala islámské náboženství k totalitním ideologiím jako je nacismus, fašismus či komunismus. Rovněž uvedla, že islám sám sebe označuje za náboženství mimo jiné proto, aby zmátl své okolí. Turecký velvyslanec a několik dalších zastupitelů muslimských zemí, kteří se semináře účastnili, v reakci na její slova opustili sál. Na semináři vystoupili i někteří čeští politici a další veřejně známí lidé, například spisovatel Benjamin Kuras, předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Alravi, orientalista Petr Pelikán nebo historik Jaroslav Šebek.

Čtěte také: Český muslim: Protislámská Samková nás dříve podporovala. Zadarmo

Advokátka Samková urazila islám. Turecký velvyslanec opustil sál

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články