Kalousek chce osvobodit nejmenší podnikatele od EET

Elektronická evidence tržeb

Kalousek chce osvobodit nejmenší podnikatele od EETNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Osvobodit od povinnosti elektronicky evidovat tržby nejmenší podnikatele, jejichž příjmy nepřesahují milion korun ročně, plánuje TOP 09. Ta ve středu předložila novelu zákona o EET do sněmovny. Pokud by změna prošla, netýkal by se dosavadní zákon všech živnostníků, ale pouze plátců DPH. Minimálně u prodejců na farmářských trzích by se to mohlo podařit. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka totiž začátkem týdne avizoval, že připravuje vlastní novelu, díky níž by se evidence nevztahovala právě na farmářské trhy.

Elektronická evidence tržeb, kterou koalice prosadila po dlouhých obstrukcích ve sněmovně jako jeden z nástrojů boje s daňovými úniky, se v současné podobě týká i těch nejdrobnějších živnostníků. Povinně evidovat tržby budou muset od konce tohoto roku všichni lidé, kteří podnikají v oblasti služeb.

To se nelíbí TOP 09, která evidenci považuje pro drobné podnikatele za likvidační. Za typické příklady označuje majitele venkovských hospod a pivnic, kde je otevřeno jen večer nebo v sezóně, majitele malých opraven, kadeřnice nebo farmáře prodávající na trzích.

„Právě u těchto poplatníků je riziko daňových úniků zcela zanedbatelné v porovnání s úniky daní u velkých společností. Naopak reálně hrozí, že finanční a administrativní náklady zákona o EET přimějí tyto živnostníky svoji činnost ukončit,“ vysvětluje předložení novely šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud evidence tržeb dopadne i na nejmenší, bude to podle něj znamenat konec drobných živností především na venkově: „Celý projekt elektronické evidence tržeb považujeme za neefektivní, zatěžující a škodlivý. Není pochyb, že zvýhodňuje velké podnikatele proti malým. Zkusíme proto ochránit alespoň ty nejmenší,“ dodává Kalousek.

Jurečka: Výjimku pro farmáře jsme chtěli hned

Návrh TOP 09 zřejmě nebude mít příliš velkou šanci na úspěch. A je otázka, zda ho koaliční strany vůbec pustí do projednávání, nebo zůstane ve sněmovně zaparkovaný jako řada dalších opozičních návrhů. Minimálně dílčí naděje tu ale přeci jen je. Zákon o EET chce totiž změnit i ministr zemědělství Marian Jurečka. Připravuje novelu, díky které by se evidence nevztahovala na farmářské trhy.

„Připravujeme návrh novely zákona o EET, kde by právě bylo pamatováno na vyjmutí farmářských trhů, tedy prodejů od farmářů na těchto tržištích, které by nespadaly pod EET,“ řekl Jurečka začátkem týdne ČTK s tím, že zatím není jisté, jestli předloží novelu jako vládní, nebo poslanecký návrh.

KDU-ČSL chtěla podle Jurečky výjimku pro farmářské trhy dohodnout už při schvalování zákona o EET. „Byli jsme tehdy koaličními partnery požádáni, abychom respektovali původní dohodu z vlády a už do toho ve sněmovně nebo v Senátu nevstupovali. Musím říct, že v Senátu byla velká ambice to změnit a přímo pro farmářské trhy vyjednat výjimku. Nakonec tehdy byla učiněna gentlemanská dohoda, ať zákon necháme projít a připravíme novelu,“ doplnil ministr.

Na první firmy v Česku povinnost elektronicky evidovat tržby dopadne od prosince. Nejprve půjde o hotely a restaurace. Od března 2017 budou muset evidovat i maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

Čtěte také: EET může znamenat konec farmářských trhů, bojí se prodejci