1 Co dál na magistrátu?

Pražská koalice definitivně končí. Je to rozvod, říká ČSSD

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v Praze definitivně skončila. Zástupci ČSSD uvedli, že ztratili důvěru v Trojkoalici a situaci označili za rozvod. ,,Naše důvěra v Trojkoalici je na bodě mrazu. Nedovedeme si představit další spolupráci,“ uvedl Karel Březina, předseda klubu zastupitelů ČSSD. Konec koalice potvrdil i lídr Trojkoalice Petr Štěpánek ze Strany zelených. Hnutí ANO zatím své vyjádření neposkytlo, o novém vývoji bude v úterý večer jednat.

Zástupci ČSSD opustili dnešní jednání předčasně s tím, že příčinou rozpadu koalice je hlasování Trojkoalice na jednání zastupitelstva minulý týden. „Hlasovali proti všem dohodám,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. ,,Koaliční partneři si mají důvěřovat, nikoliv podvádět. A to, co provedla Trojkoalice na posledním jednání, byl podvod,“ uvedl Březina s tím, že si ČSSD si nedovede představit další možnou koaliční spolupráci. ,,Jsme svědky regulérního rozvodu,“ dodal Ludvík.

Zástupci ČSSD po jednání na své tiskové konferenci řekli, že jsou připraveni k vyjednávání s případnými partnery o nové podobě koalice. ,,Chceme ukončit politikaření. Chceme pro Prahu to nejlepší vedení, které se bude zabývat problémy, bude se opírat o co největší většinu. Jsme ochotni jednat s každým klubem, který bude ochotný na toto přistoupit a bude ochotný jednat,“ prohlásil Březina. „Začínáme s čistým stolem,“ doplnil ho Ludvík.

Trojkoalice chce jednat s Piráty, TOP 09 i ODS

Koalice je mrtvá i podle Trojkoalice. „Došlo na naše slova, že koalice je mrtvá,“ řekl starosta Prahy 4 a předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek. Rovněž uvedl, že radní za Trojkoalici zatím zůstávají ve svých funkcích. Také Trojkoalice je připravena jednat s dalšími politickými stranami v zastupitelstvu. Štěpánek řekl, že se Trojkoalice chce sejít s opozičními Piráty, TOP 09 i ODS.

Hnutí ANO zatím pouze oznámilo, že se v úterý večer sejde jeho pražské předsednictvo. Vedení pražské buňky bude stejně jako minulý týden jednat o situaci na pražském magistrátu a o záležitostech před sněmem, který bude v sobotu nominovat nového předsedu kraje za odcházející Radmilu Kleslovou. „Jde o přípravu na krajský sněm a na programu jsou samozřejmě také výsledky, které přinesou vyjednavači ohledně koalice,“ uvedl místopředseda Matěj Fichtner.

Krize probíhá od října

Koaliční krizi odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. Byl mezi nimi náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Deklarovaným důvodem bylo špatné fungování města.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Čtěte také:

Budeme dál jednat, shodla se pražská koalice. Přišla i Krnáčová

‚Matěj musí odejít.‘ Stropnického odepisuje už i Trojkoalice

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.