1 Fronty na Pražském hradě

Nedobytný Hrad. Opět fronty na 40 minut

, NOVÉ

Témata: ,

Na Pražský hrad se po zimě, kdy byla návštěvnost slabší, vrátily dlouhé fronty turistů. Bezpečnostní kontroly jsou sice jen zběžné, ale i tak musí zájemci o prohlídku čekat až čtyřicet minut, než přijdou na řadu. Takže na spontánní procházku po Hradě třeba s dětmi zapomeňte. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nemají fronty souvislost s dnešní akcí, na které se Miloš Zeman má vyjádřit ke své příští kandidatuře na prezidenta.

„Budou uplatňována zcela standardní bezpečnostní opatření, průchod areálem Hradu bude zachován,“ sdělil pro Echo24 mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Zvýšená bezpečnostní opatření na Pražském hradě byla zavedena v létě 2016 v návaznosti na teroristické útoky v Paříži. Fronty u vedlejšího vchodu u I. nádvoří Pražského hradu dosahují až k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. U vchodu jsou také bezpečnostní rámy, na kontrolním stanovišti u Prašného mostu ovšem nikoliv. Hlavní vstup Matyášovou branou na nádvoří Pražského hradu pak slouží pouze jako východ.

Podobně dlouhé fronty se tvořily tento týden u brány na druhé nádvoří, které stály v ulici U Prašného mostu až k tramvajové zastávce Pražský hrad.

Turistům pak nezbývá, než se obrnit trpělivostí. „Nemáme s tím problém. Naopak si myslím, že je to správné.“ uvedla pro Echo24 mladá turistka z Itálie. Podobně se vyjádřil i starší muž z Nizozemska: „Je to sice pomalé, ovšem zcela pochopitelné. Jsme na místě, které se může stát cílem útoku, takže kvůli bezpečí si klidně počkám.“ Čeští průvodci bezpečnostním opatřením ovšem nejsou příliš nakloněni: „Je to zbytečné. Akorát se tím ztrácí čas a bezpečnost to neřeší.“ uvedla pro redakci Echo24 jedna z průvodkyň.

Hrad se potýká s kontroverzemi ohledně bezpečnosti dlouhodobě, například v listopadu 2015 získali příznivci Miloše Zemana přístup do jinak zapovězených částí Hradu, a to bez jakékoli bezpečnostní kontroly. Stačilo se přitom zúčastnit prezidentova projevu 17. listopadu na Albertově. Jednalo se o občany Osvětiman, kde má Miloš Zeman početnou základnu podporovatelů a odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten celý zájezd domluvil. Mezi účastníky se vetřel i kameraman České televize Jiří Krejčík, reportáž pak vyšla v pořadu Reportéři ČT.

Čtěte také: Zemanův velký den. „Netuším, zda bude kandidovat,“ tvrdí Ovčáček

Na Hradě přitvrdili. Návštěvníky teď zdržují i bezpečnostní rámy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.