Schengen dál padá. Itálie chystá kontroly na slovinské hranici

Uprchlická krize

Schengen dál padá. Itálie chystá kontroly na slovinské hraniciNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

bp Echo24

Itálie se chystá zasadit další ránu volnému pohybu osob v rámci Schengenského prostoru Evropské unie. Připravuje se na to, že zpřísní kontroly na hranici se Slovinskem kvůli vlně migrantů. Množství těch, kteří přicházejí do země touto cestou, se totiž stále zvyšuje. Informoval o tom server The Local s odkazem na italská media.

Běženci přicházejí do Itálie nejen přes moře z jihu, ale také přes slovinskou hranici na severovýchodě země. Tamní úřady odhadují, že touto cestou se do země dostanou přibližně tři až čtyři stovky lidí každý týden. List spojuje nárůst jejich počtu se zpřísněním hraničních kontrol v severských zemích jako Dánsko nebo Švédsko.

Italské úřady se potýkají s obavami, že příval žadatelů o azyl nebudou schopné nadále zvládat. Zvažují proto možnost, že budou lépe střežit hranice také se zeměmi patřícími do Schengenu a vyšlou do těchto míst bezpečnostní složky. Týká se to především slovinské hranice.

„Mnohé státy neregistrují všechny migranty, kteří přicházejí, a my jsme jedni z těch, kteří na to doplácejí,“ řekl ministr vnitra Angelino Alfano. Narážel tím především na sousední Slovinsko.

Itálie není první zemí, která zavádí zvláštní opatření kvůli přívalu běženců. K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Rakousko, Francie či Belgie, Dánsko nebo Švédsko. Odůvodňují to mimořádnými okolnostmi týkajícími se bezpečnosti a hrozeb terorismu.

Čtěte také: Švédské dráhy zrušily spojení s Dánskem. Kvůli migrantům

Domino padá. Dánsko zavedlo kontrolu na německé hranici