1

Saúdové podporovali Al-Káidu, řekl strůjce útoků z 11. září

,

Jeden z strůjců teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001 dnes prohlásil, že organizaci Al-Káida, která měla atentáty na svědomí, podporovala saúdská královská rodina. Informovala o tom agentura Reuters. Zacarias Moussaoui, který si v USA odpykává za podíl na útocích z 11. září 2001 doživotní trest vězení, dnes vypovídal u federálního soudu na Manhattanu před právními zástupci rodin obětí, jež obviňují Saúdskou Arábii z poskytování materiální podpory Al-Káidě.

Moussaoui tvrdí, že na seznamu dárců Al-Káidy, který sepsal koncem 90. let, kdy v čele teroristické sítě stál Usáma bin Ládin, figurovali někteří "mimořádně slavní" saúdští představitelé. Byl prý mezi nimi i princ Turkí Fajsal, bývalý šéf saúdskoarabských tajných služeb. "Usáma bin Ládin chtěl mít záznamy o tom, kdo dal peníze, protože chtěl mít přehled o tom, komu je třeba naslouchat, nebo kdo přispěl na džihád," řekl podle Reuters 46letý Moussaoui.

Uvedl také, že se v Pákistánu sešel se zástupcem saúdskoarabské ambasády ve Washingtonu; prý se měli společně vydat do hlavního města USA a hledat tam vhodné místo, odkud by se dal podniknout útok na Air Force One, letoun amerického prezidenta.

Saúdskoarabské velvyslanectví ve Washingtonu dnes prohlásilo, že Moussaoui se svými výpověďmi snaží narušit vztahy mezi Rijádem a Spojenými státy. To, co říká, je podle ambasády v rozporu se závěry komise k 11. září, podle kterých neexistují důkazy o tom, že by Saúdská Arábie financovala Al-Káidu.

Rodiny obětí útoků z 11. září 2001 obviňují Saúdskou Arábii a nadaci blízkou tamní vládě, že vědomě poskytovaly finanční a materiální podporu Al-Káidě. Mezi žalujícími jsou blízcí téměř 3000 lidí, kteří 11. září přišli o život, a zástupci pojišťoven. Většina z atentátníků byli občané Saúdské Arábie. Unesli civilní letadla, s nimiž pak narazili do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku a do Pentagonu nedaleko Washingtonu; další letoun se po vzpouře cestujících zřítil do pole v Pensylvánii.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.