Babiš útočí na ČSSD: Spolu s ODS si udělaly z ROP dojnou krávu

DOTAČNÍ KAUZA ROP

Babiš útočí na ČSSD: Spolu s ODS si udělaly z ROP dojnou krávuNOVÉ
Andrej Babiš. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nese za chování svých spolustraníků v dotační kauze ROP Severozápad odpovědnost, byl tehdy prvním místopředsedou ČSSD, sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj si ČSSD spolu s ODS udělaly z ROP „dojnou krávu“ a teď to vyplouvá na povrch.

Babiš svými slovy reagoval na Sobotkovo dopolední prohlášení, že kauza, v níž byli obviněni i funkcionáři ČSSD, se týká minulosti a personální odpovědnost nechá na krajích. Dále premiér uvedl, že případ nepokládá za problém ČSSD, ale konkrétních lidí.

„To si určitě nemyslím, že je v pořádku, co říká pan Sobotka. Byl u toho, když se na ROP tohle korupční chování dělo, protože v té době byl prvním místopředsedou ČSSD. Takže za chování svých spolustraníků nese odpovědnost,“ uvedl Babiš. Po kolika letech podle pana premiéra ztrácí strana odpovědnost za takto závažné korupční chování svých členů?, položil ministr financí řečnickou otázku.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Škoda v dotační kauze dosahuje 13,9 miliardy korun. Jediným z 24 obviněných, který je stíhán vazebně, je podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Vinu podle svého právníka Michaela Kise odmítá.

Karlovarská ČSSD se bude případem tří svých vysoce postavených členů, kteří byli v kauze obviněni, v pondělí. ČTK to dnes řekla členka krajského výkonného výboru (KVV) a poslankyně Markéta Wernerová. Podle vedení krajské ústecké ČSSD by měli exhejtmanka Vaňhová a krajský expředseda Fišera, pozastavit členství.

Čtěte také: Policie zatýkala kvůli dotacím. Obvinila Vaňhovou a desítky dalších lidí