Vidíte žlutě? Sorry jako. Spot varuje před Babišovou dotovanou řepkou

Smrdí vám řepka?

Vidíte žlutě? Sorry jako. Spot varuje před Babišovou dotovanou řepkouNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Domov

Renáta Bohuslavová

Z éteru českých rádií již týden zní výzva, která lidi varuje před Babišovou řepkou a apeluje na ně, aby se zamysleli nad byznysem bývalého ministra financí a donedávna vlastníka Agrofertu. „Smrdí vám řepka, jemu voní. Vy máte sice dražší naftu, ale on má na řepku dotace. To až do roku 2020,“ mohou lidé slyšet ještě několik dnů až na 53 stanicích. Za výzvou stojí Spolek pro zachování demokracie v ČR.

„Smrdí vám řepka? Jemu voní. Vy máte sice dražší naftu, ale on má na řepku dotace. Vy máte alergickou rýmu, ale on sám sobě dodává osiva, hnojiva a řepku i zpracovává. Vy musíte kupovat zeleninu z dovozu, ale on má z řepky miliony tržeb. To vše až do roku 2020. Vidíte žlutě? Sorry jako,“ říká ve spotu herečka Bára Štěpánová. Ta je zároveň členkou tříčlenného výkonného výboru Spolku pro zachování demokracie v ČR.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Cílem výzvy je podle ní apelovat na lidi, aby se nad jednáním Andreje Babiše zamysleli. „Je to takový vzkaz spoluobčanům. Děláme tyto výzvy a budeme se snažit lidi motivovat, aby přemýšleli o tom, co se tady děje,“ uvedla pro Echo24 Štěpánová. Aktivity budou podle ní v předvolební době přibývat. „ČR je aktuálně celá žlutá, v tuto chvíli to lidi zasáhne. Budeme se snažit do voleb stoprocentně přinést ještě něco nového. Máme další nápady,“ dodala.

Pole řepky ve Středočeském kraji
Pole řepky ve Středočeském kraji Foto:

FOTO: Jan Procházka

Babiš je černočerné zlo

Za spolkem pro zachování demokracie v ČR kromě Štěpánové stojí ještě předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek a zemědělec Bohumír Rada, který je jedním z Babišových nejhlasitějších kritiků. Ten aktuálně s Babišem vede řadu soudních sporů, mimo jiné i kvůli tomu, že mu Agrofert před dvěma lety nechal spálit pole vzrostlé pšenice a kukuřice herbicidy. „Mám za to, že je Babišem v politice ohrožena demokracie, za kterou musíme bojovat,“ uvedl Bohumír Rada k tomu, proč se do spolku zapojil.

Čtěte více: Odveta za Václavák? Agrofert posílá zemědělce do insolvence

O to, že demokracie v České republice pomalu končí, se bojí i Radomil Bábek. „Andrej Babiš je podle mě černočerné zlo a člověk, který chce tuto zemi ovládnout, aby mohl zastřít všechny neplechy a aby ji mohl vydojit,“ řekl kriticky pro Echo24 Bábek. Nejde podle něj však jen o Babiše, ale i o některé praktiky současné vlády nebo prezidenta.

Spolek je podle Štěpánové volné spojení lidí, kteří cítí, že země je v ohrožení. „Rozhodli jsme se, že budeme využívat všech možných legálních prostředků, abychom poprosili lidi, aby nevěřili všemu, co se jim říká, a používali svůj vlastní mozek,“ uvádí Štěpánová k tomu, proč se do projektu pustila. „Říkám volte demokratické strany, které jsou na tomto principu založené a ne stranu, která je podnikem jednoho člověka, to je strašně nebezpečné,“ vyzývá herečka, která se koncem 80. let podílela na podkopávání komunistického režimu rovněž zábavnou metodou.

V dalších projektech by chtěli občanům například vysvětlit, jak je to s tzv. tradičními politickými stranami, které jsou podle Andreje Babiše prohnilé a zkorumpované, zatímco hnutí ANO je čerstvým a transparentním hnutím bez politických skandálů. „Tradiční strany nejsou nic strašného, jak se nám tady někdo snaží namluvit. To, že se lidi domluví, není nic špatného. Budeme se snažit zachránit a zachovat demokracii a svobodu v této zemi,“ řekla Štěpánová.

Spot až na 53 stanicích

Spot běží od 27. května v nepravidelných intervalech. A po dobu 10 dnů ho lidé mohou slyšet na rádiích pod společností Media Marketing Services, která zastupuje 53 regionálních a lokálních rozhlasových stanic. Mezi nimi například celorepubliková rádia Fajn, Blaník či Oldies Radio.

Za vysílání výzvy zaplatil spolek podle Štěpánové sta tisíce korun. Přesná částka vychází z ceníkových cen a spolek ji prozradit nechtěl. „Zdrojem našeho financování jsou dary fyzických osob, které nemají obchodní zájmy spojené s politikou,“ doplnila Štěpánová. Zároveň také upozornila, že zřejmě ne všechna rádia jsou ochotná takové výzvy do vysílání pustit. Uvidí se tím podle ní, kdo kde stojí.

Čtěte více: Pole herce Hrušínského osili bez dovolení řepkou. „Kdopak to asi udělal?” ptá se

Další město zrušilo promítání filmu o Babišovi. Tentokráte Sokolov