Šla na mužský volejbal, je už téměř tři měsíce ve vězení

ŽENY VS. ISLÁM

Šla na mužský volejbal, je už téměř tři měsíce ve vězeníAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránské úřady už téměř tři měsíce vězní ženu, která se v červnu snažila dostat na zápas v mužském volejbale. Zákon od roku 1979 vstup ženám na sportovní stadiony zakazuje, prý je to ve veřejném zájmu. Ghoncheh Ghavami je ve věznici nechvalně známé držením oponentů režimu.

Pětadvacetiletá Ghoncheh Ghavami britsko-íránské národnosti, na jejíž případ upozornil deník Independent, byla 20. června spolu s dalším tuctem žen zatčena poté, co se snažila dostat na stadion, na kterém se hrál volejbalový zápas íránského národního týmu proti Itálii. 

O den později byla žena propuštěna. Při hledání svých osobních věcí však byla zatčena podruhé. 30. června ji policie poslala do nechvalně známé věznice Evin, kde jsou drženi povětšinou političtí vězni a novináři. Pro vysoký počet intelektuálů se věznici také přezdívá Evinská univerzita. 

Kromě rodiny za propuštění dívky apelují i lidé na sociálních sítích. Na Facebooku byla spuštěna kampaň, kterou dosud podpořilo téměř 9000 lidí. Akce vedla k protestům na dalších volejbalových zápasech v zemi. Aktivisté kromě propuštění Ghavami demonstrovali také za „sportovní práva žen“, tedy, aby ženy mohly navštěvovat sportovní události.

Britské ministerstvo zahraničí údajně případ dívky sleduje. Není ale prý v jeho silách zasáhnout, íránské úřady zainteresování do případu neumožňují.

„Za současných podmínek není ve veřejném zájmu, aby se na stadionech míchali ženy s muži,“ prohlásil podle agentury Fars šéf íránské policie Esmail Ahmadi Moghadam. „Postoj náboženských představitelů se v tomto ohledu nezměnil a já, jako vymahač práva, to musím dodržovat,“ dodal.

Čtěte také: Islamofobie a skandál v Rotherhamu

Zákon zakazující vstup ženám na stadiony vešel v platnost už v roce 1979. Hráči jsou na nich nevhodně oblečeni, neislámsky. Ženy je tak potřeba před tím chránit, navíc i prý před „oplzlým“ chováním mužů. Zákaz se vztahuje i na ženy novinářky. Například editorka měsíčníku pro ženy Zanane Emrooz (Dnešní žena) Shahly Sherekatová si v minulosti dovolila publikovat článek o sportovních právech žen. Úřady ji obratem obvinily z feminismu a propagace neislámských hodnot.

Lidskoprávní aktivisté v Íránu po zvolení liberálnějšího prezidenta Hasan Rúháního doufali, že země bude směřovat k genderové rovnoprávnosti. Náboženský establishment pod vedením ajatolláha Rúholláha Chomejního má ale obrovskou moc.

Čtěte také: Íránský duchovní vůdce Chamaení se podrobil operaci prostaty

Sdílet:

Hlavní zprávy