„Nečekal jsem to.“ K mystifikačnímu webu se hlásí student

ODHALENÍ AUTORA WEBU O BABIŠOVI

„Nečekal jsem to.“ K mystifikačnímu webu se hlásí studentEXKLUZIVNĚ 1
Domov

Barbora Pánková

Množství dohadů kolem autora webu, který sliboval „odhalit“ Andreje Babiše, se po neděli ještě zvýšilo. Po vypršení časomíry totiž nabídl místo „největšího skandálu“ jenom trička. Informace Echo24 ukazují na vysokoškolského studenta z Liberecka, který uvedl, že za vytvořením mystifikačního webu stojí on. K akci ho podle jeho slov dohnala politika ministra financí a šéfa hnutí ANO Babiše. Nicméně tak masový zájem veřejnosti ho překvapil.

„Plánovali jsme to vzhledem k posledním událostem, které se děly v politice. … Měl to být impuls, aby si lidé uvědomili, že ta moc, kterou Andrej Babiš má, už není zdravá. Že by se mělo něco udělat,“ řekl pro Echo24 mladík, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Stránku odhalenibabise.cz naplánoval podle svých slov společně se známým a do týdne web spustili. Ten měřil čas do zveřejnění údajného nového skandálu a grafika znázorňovala Babiše ve vězeňském mundúru, čímž autoři stránky naznačovali možný dopad. Termín připadl na nedělní poledne, po kterém se však na webu změnilo jen to, že se namísto odhalení o ministrovi financí objevila stránka s kampaní na výrobu trička s nápisem „Proč bych měl říkat pravdu“.

Na možnost, že se jedná jen o trik, upozornil už při zveřejnění webu odhalenibabise.cz server Echo24.

Autoři webu neměli podle svých slov v úmyslu nic odhalit a doslova masový zájem veřejnosti i médií o jejich web je udivil. Podle údajů z Google Analytics se totiž jejich zájem promítl do 40 tisíc uživatelů a 86 tisíc zobrazení stránky během jediného týdne. „Vůbec jsme to nečekali,“ řekl.

Čtěte také: Na „odhalení Babiše“ lidé čekali marně. Web někdo zneužil

Autoři mystifikačního webu místo skandálního odhalení přesměrovali v neděli v poledne svou stránku na web Merchmaster, který zprostředkovává výrobu triček s potiskem podle vlastního návrhu. Lidem z Merchmasteru však došla trpělivost a nejdříve smazali kampaň na tričko „Proč bych měl říkat pravdu“, poté i pozastavili i celý web. V neděli se jeho majitel Jan Bartek nechal pro Echo24 slyšet, že zvažuje i právní kroky kvůli poškození dobrého jména.

Babišovi lidé nebo Tomáš Fuk?

Spekulace ohledně spojení s webem Merchmaster mladík z Liberecka rázně odmítl. „Nemáme nic společného s webem Merchmaster. Tam si může udělat tričko každý, kdo chce,“ dodal. Někteří autorství webu přisuzovali někomu z okruhu ministra financí nebo marketingovým hrám, což mladík také odmítl.

Pochybnosti budilo už od začátku spuštění stránky odhalenibabise.cz jméno Tomáš Fuk, na které byla registrovaná, kvůli podobnosti se spojením „to máš fuk“. Správce domén cz.nic. vyzval majitele internetové stránky, aby přiznal, kdo ve skutečnosti je, což se ovšem nestalo. Že se opravdu jedná o fiktivní postavu, mladík potvrdil. „To je vymyšlené jméno. Vymysleli jsme si náhodné jméno, aby to každého trklo. Abychom nikoho nepoškodili,“ řekl Echo24.

Ministr financí minulý týden k celé záležitosti prohlásil, že takové praktiky odpovídají současné „šílené době“. „Ten, kdo tvrdil, že má na mě největší objev v historii této vlády a zveřejnil moji koláž ve vězeňském mundúru, by zasloužil pár facek. O to horší je, že novináři čekali a čekala i spousta lidí, co na mě opět vymyslí. Vymysleli trička. Takhle šílená je dnešní doba,“ řekl Babiš ČTK.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: SorryJako. Odhalení Babiše?