Na „odhalení Babiše“ lidé čekali marně. Web někdo zneužil

"NEJVĚTŠÍ SKANDÁL" SE NEKONAL

Na „odhalení Babiše“ lidé čekali marně. Web někdo zneužilAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Barbora Pánková

Akce, kterou lidé masově sledovali a s napětím čekali na odhalení „největšího skandálu“ Andreje Babiše, skončila pro mnohé nepříjemným překvapením. Místo toho jim totiž autor nabídl, aby si koupili tričko. Jedná se o akci někoho blízkého Andreji Babišovi nebo šlo jen o recesistický vtípek? To stále zůstává nejasné, i když výrazné pochybnosti o věrohodnosti se objevily hned při startu webu.

Ve chvíli, kdy skončil odpočet na stránce odhalenibabise.cz, objevil se web, který zprostředkovává vytvoření triček s potiskem podle vlastního návrhu. Toho právě využila také záhadná osoba nebo skupina, která slíbila odhalit šéfa státní kasy Babiše. O koho se jedná, ale neví ani majitel tohoto webu s názvem Merchmaster Jan Bartek. Po odhalenibabise.cz zbyla jenom prázdná stránka.

„Nemáme šanci zjistit, kdo to je. Strašně moc by mě to zajímalo. Já od něj mám jenom e-mailovou adresu, která je odhalenibabise@gmail.com nebo tak nějak. Jakmile jsem to zjistil, tak jsem tu kampaň smazal. Po pěti minutách si založil novou kampaň, kde bylo nové tričko. Něco urážlivého o Babišovi. Potom jsem toho uživatele úplně smazal,“ řekl Bartek pro deník Echo24.

Přesto ale podle něj mnozí spojovali jeho web Merchmaster s člověkem, který avizoval zmíněné „skandální odhalení“. Bartekovi začaly chodit desítky naštvaných zpráv a e-mailů, ve kterých si lidé stěžovali na výsledek celé akce. „Byly hodně negativně zaměřené proti našemu webu,“ dodal Bartek. 

Proto se nakonec rozhodl svůj web dočasně pozastavit a místo kampaní na výrobu triček se zobrazí pouze „oficiální vyjádření“, ve kterém se svým příznivcům omlouvá. Zároveň zvažuje právní kroky. „Zvažujeme podání trestního oznámení kvůli pošpinění dobrého jména. Je to ale anonymní uživatel a nemáme šanci zjistit, kdo to je,“ řekl Bartek s tím, že nemají nic jiného než e-mailovou adresu. Kontaktovat autora prozatím podle svých slov nezkoušel. 

Ať už šlo o akci recesistů či kohosi z okruhu ministra financí, který se tak mohl snažit odpoutat pozornost od skutečných problémů ministra financí, je zřejmé, že lidi se o jeho nekončící kauzy opravdu zajímají a nejsou příliš zvědavi na marketingové hry. To se ostatně projevilo na frustraci návštěvníků stránek okamžitě po „odhalení“.

Čtěte také: SorryJako. Odhalení Babiše?

Od počátku budilo pochybnosti už jméno, na které byla stránka odhaleníbabise.cz registrovaná. Jednalo se o jistého Tomáše Fuka. Ten si doménu pořídil přes správce domén cz.nic. Správce vyzval majitele internetové stránky, která slibovala „odhalení největšího skandálu v historii české vlády“, aby přiznal, kdo ve skutečnosti je, což se ovšem nestalo.

Stránka odhaleníbabise.cz spustila odpočet do zveřejnění údajného nového skandálu Andreje Babiše zhruba před týdnem. Termín připadl na nedělní poledne. Grafika znázorňovala Babiše ve vězeňském mundúru, čímž autoři stránky naznačovali možný dopad očekávaného skandálu.

Autoři na webu avizovali: „Nejde pouze o odhalení Andreje Babiše, ale o celý koncept odboje proti situaci, co se kolem nás pomalu, ale jistě dotváří… My už se na to prostě dál koukat nemůžeme, a proto vzniká tento projekt. Držte se pevně, čtvrtý odboj se blíží … Prohrabávali jsme se články a spisy, abychom vyhrabali tu největší špínu – vlastně pravdu, která je skrytá mezi řádky výmluv a prázdných keců.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ‚Odhalení největšího skandálu v historii české vlády.‘ Další aféra Babiše?