Colloredo-Mansfeldová prohrála spor. Zámek Opočno zůstane státu

Spor o Opočno

Colloredo-Mansfeldová prohrála spor. Zámek Opočno zůstane státuNOVÉ
Spor o Opočno Foto:

FOTO: Wikimedia Commons

1
Domov

Echo24

Nejvyšší soud odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu. Odmítnutí dovolání je patrné z justiční databáze InfoSoud.

Nejvyšší soud rozhodl 1. února, dnes se spis vrátil k rychnovskému okresnímu soudu, který bude doručovat usnesení účastníkům řízení. V InfoSoudu už okresní soud zaznamenal, že „podaný opravný prostředek byl odmítnut“. V této fázi Nejvyšší soud svá rozhodnutí nezveřejňuje a nekomentuje.

Opočno je renesanční arkádový zámek patřící spolu s parkem k nejvyhledávanějším památkám Královéhradeckého kraje. Z interiérů zámku vyniká rytířský sál vybavený hodnotnou zbrojí, výzdobou poutá také zámecká kaple a reprezentační salon. Opočno má také unikátní obrazárnu s díly benátské a neapolské školy.

Po konfiskaci vlastnictví původních majitelů Trčků získal v 17. století zámek důstojník císařské armády Rudolf Colloredo. Colloredové přestavěli zámek v barokním slohu. V roce 1942 zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Spory ohledně vlastnictví zámku Opočno pokračovaly i po pádu režimu a táhnou se již 25 let. Roku 1991 dcera posledního majitele Kristina Colloredo-Mansfeldová požádala o vydání zámku v Opočně. O čtyři roky později soud v Rychnově nad Kněžnou dědický nárok zamítl a zamítnuta byla i následná Mansfeldové žaloba. Roku 2005 rychnovský soud rozhodl, že zámek v Opočně by měl patřit Národnímu památkovému ústavu, o dva roky později jej však do vlastnictví opět převzal stát.

Následně v roce 2014 Ústavní soud vyhověl stížnosti Colloredo-Mansfeldové, která žádala obnovu řízení. Domáhala se jí na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 totiž podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.Okresní soud povolil obnovu řízení, po odvolání památkářů obnovu povolil v lednu 2015 krajský soud.

V září 2015 však Okresní soud v Rychnově rozhodl, že zámek v Opočně by měl patřit státu, a v dubnu 2016 rozhodl stejně tak Krajský soud v Hradci Králové. Podmínky pro vrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci, se podle soudu neprokázaly.

Čtěte také: Colloredo uspěl u Evropského soudu ve sporu o mobiliář Opočna