Separatisté vraždí zajaté ukrajinské vojáky. Tady jsou důkazy

Válečné zločiny na Donbasu

Separatisté vraždí zajaté ukrajinské vojáky. Tady jsou důkazyVIDEA 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Amnesty International nalezla nové důkazy, podle kterých proruští separatisté v Donbasu na východě Ukrajiny zavraždili nejméně čtyři zajaté vojáky vládních sil. Videozáznamy a fotografie ukazují ukrajinské vojáky v zajetí separatistů, kteří byli později zastřeleni. Současně vyzvala k mezinárodnímu vyšetření válečných zločinů a potrestání pachatelů v rámci spravedlivého soudního řízení.

Amnesty uvedla, že získala video, na kterém nejméně čtyři ukrajinské vojáky, kteří byli později nalezeni mrtví, vyslýchají proruští rebelové. AI prostudovala i videozáznamy se zajatci a fotografie těl nejméně tří dalších ukrajinských vojáků v doněcké márnici. Na obrázcích mrtvých těl ukrajinských vojáků jsou patrné stopy po kulkách, hlavně na hlavě a horní polovině těla, což podle organizace dokazuje, že byli zabiti během hromadného vraždění. 

„Nové důkazy o vraždách zajatců potvrzují to, čeho jsme se už dlouho obávali. Otázka zní, jak zareagují vůdci separatistů,“ řekl Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii. Předáci separatistů se ještě nevyjádřili.

Jeden z vyslýchaných vojáků na videu je Ihor Branovický, který patřil k obráncům doněckého letiště. Na videu jsou v obličeji Branovického vidět stopy bití. AI s odvoláním na očité svědky tvrdí, že Branovického zastřelil z bezprostřední blízkosti separatistický velitel. Mrtvolu předali příbuzným, pochován byl v Kyjevě 3. dubna. Vraždu vyšetřují ukrajinské tajné služby.

„Mučení zajatců a raněných, špatné zacházení s nimi a jejich zabíjení jsou válečným zločinem. Kompletní a nepředpojaté vyšetřování by mělo začít co nejdříve,“ uvedla organizace v dnešním prohlášení.

Začátkem tohoto týdne se povstalecký velitel Arsenij Pavlov, známý spíše pod přezdívkou Motorola, přiznal v telefonickém rozhovoru zveřejněném listem KyivPost, že osobně zastřelil 15 zajatých ukrajinských vojáků. Mezi nimi byl nejspíše i Branovickyj.

„Děsivé přiznání povstaleckého bojovníka (Motoroly) spolu s videozáběry a výpověďmi očitých svědků, jakož i další hromadící se důkazy špatného zacházení se zajatci na obou stranách konfliktu vypovídá o nezbytnosti mezinárodního vyšetřování informací o porušování práv v konfliktu,“ řekl Krivošejev. Zdůraznil, že předáci povstaleckých „lidových republik“ na východě Ukrajiny by měli svým přívržencům dát jasně najevo, že musí respektovat pravidla vedení války.

Eduard Basurin, mluvčí proruských rebelů všechna tvrzení lidskoprávní organizace popřel s tím, že video, které bylo pořízené ve vězení, nemůže sloužit jako důkaz. ,,Obvinění bez faktů nejsou nic. Nikdo nikoho nezastřelil,“ řekl Basurin agentuře AP.

Lidsko-právní organizace odhadují, že proruští rebelové vězní stovky ukrajinských vojáků od začátku konfliktu v Donbasu, který si během jednoho roku vyžádal více než 6000 mrtvých.

Čtěte také: My jsme měli nárok, Ukrajině ho neodpírejme

Sdílet:

Hlavní zprávy