2 Spor o zeď

Nezaplatíte zeď? Můžeme zavést 20% clo, vzkázaly USA Mexiku

, NOVÉ

Témata: , ,

Mexiko nezaplatí zeď, kterou chce nový americký prezident Donald Trump postavit na hranici mezi oběma státy. Opět to prohlásil šéf mexické diplomacie Luis Videgaray Caso, který spolu s mexickým ministrem hospodářství po dva dny ve Washingtonu jednal s představiteli nové americké vlády.

„Jsou věci, o kterých se nedá jednat, věci, o kterých se nemůže a ani nebude jednat,“ prohlásil na tiskové konferenci a dodal, že takovou záležitostí je právě Trumpova myšlenka, že by Mexiko mělo za zeď na hranici zaplatit.

Kvůli sporu mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil setkání s Trumpem plánované na příští úterý. Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na hranici obou zemí, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. Bílý dům poté oznámil, že Mexiko zaplatí za stavbu zdi prostřednictvím dvacetiprocentního cla, které chce Trump uvalit na dovoz ze sousední země. Později však mluvčí Bílého domu Sean Spicer své předchozí prohlášení zmírnil slovy, že jde pouze o jednu ze zvažovaných možností.

Caso upozornil, že zavedení dvacetiprocentního cla bude znamenat, že zeď zaplatí američtí spotřebitelé. „Zdanění dovozu mexického zboží do USA nedonutí Mexiko platit za zeď, to udělá americký spotřebitel, který bude dráž platit za avokádo, pračky a televize,“ prohlásil ministr.

Spojené státy loni do Mexika vyvezly zboží či služby v hodnotě 212 miliard dolarů (5,3 bilionu korun), zatímco hodnota mexického exportu byla 270 miliard dolarů. Z Mexika míří přibližně 80 procent veškerého exportu právě do Spojených států.

K rychle vyostřujícímu se sporu s jedním z nejdůležitějších partnerů USA agentura AP podotkla, že obrovské zvýšení cel by zvýšilo pravděpodobnost přenesení této zátěže na spotřebitele. V současnosti je polovička nezemědělského zboží dováženého do USA osvobozena od placení cla, u druhé poloviny se v průměru platí dvouprocentní sazbu.

Výstavba hraniční zdi, kterou by zaplatilo Mexiko, byla ústředním bodem Trumpovy volební kampaně. Náklady na projekt se odhadují na 12 až 16 miliard dolarů.

Čtěte také:

Trump: Mexiko odmítá zaplatit za zeď. Tak ať prezident nejezdí

Trumpovu zeď samozřejmě nezaplatíme, oponuje Mexiko

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.