Zbavte se zelených aktivistů, obvinil Zeman ekology za zpoždění D8

Slavnostní otevření

Zbavte se zelených aktivistů, obvinil Zeman ekology za zpoždění D8AKTUALIZOVÁNO 5
Domov

Echo24

Stavba posledního úseku dálnice D8 trvala dlouho kvůli takzvaným zeleným aktivistům, kteří podávali jednu žalobu za druhou. Při dnešním slavnostním otevření to řekl prezident Miloš Zeman. Stavba dálnice trvala 32 let, stála přes deset miliard korun. Předseda ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik kritiku čekal, Zemanovy antiekologické postoje jsou podle něj dobře známy. Řidiči vjedou na dvanáctikilometrový úsek dnes večer.

Zeman v projevu připomněl, že před 15 lety otevíral jako předseda vlády šestnáctikilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic a položil řečnickou otázku: Proč poslední úsek trval dalších 15 let? „Odpověď je velice prostá, ve vašem kraji řádili a dosud řádí takzvaní zelení aktivisté,“ řekl. To jsou podle Zemana lidé, kteří podávali jednu žalobu za druhou a když to prohráli, tak se odvolávali. „A díky těmto soudním komplikacím tito bojovníci za čistotu ovzduší strpěli, že kamiony na serpentinách přes Středohoří čoudí desetkrát víc, než by čoudily na dálnici,“ podotkl prezident.

V závěru projevu pak doporučil, až se bude stavět dálniční spojení mezi Chomutovem a Prahou, zbavit se zelených aktivistů. „Přestaňte jim věřit,“ vyzval přítomné.

Celý projev Miloše Zemana:
Vážený pane vicepremiére, vážení členové vlády, liebe deutsche Freunde, dámy a pánové,
před zhruba patnácti lety jsem jako předseda vlády otevíral šestnáctikilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic, a říkal jsem si, fajn, na německé hranice je už to jen kousek a za pár let už to bude hotovo. Uplynulo patnáct let, a teď otevíráme spolu další úsek, a já se ptám, proč to trvalo těch patnáct let? A odpověď je velice prostá. Ve vašem kraji řádili a dosud řádí tak zvaní zelení aktivisté, to jsou lidé, kteří podávali jednu žalobu za druhou, když to prohráli, tak se odvolávali, a díky těmto soudním komplikacím tito bojovníci za čistotu ovzduší strpěli, že kamiony na serpentinách přes Středohoří čoudí desetkrát víc, než by čoudily na dálnici.
Takže, já bych vám všem chtěl popřát například, jak říkal Olda Bubeníček, až se bude stavět dálniční spojení mezi Chomutovem a Prahou, zbavte se zelených aktivistů a přestaňte jim věřit.
Všechno nejlepší do budoucnosti.
Zdroj: Hrad.cz

„Mě to nepřekvapuje, takové reakce já osobně znám i před listopadem 89, kdy státní moc také kritizovala nezávislé občanské iniciativy, že chtěly po státu dodržovat zákony, takže je to normální standardní postup vládní moci,“ reagoval předseda ekologické organizace Děti Země, která společně s dalším spolkem podala kvůli stavbě D8 26 žalob. Podle Patrika je mýtem, že by přípravu a výstavbu blokovala nějaká ze žalob. „Když bylo v červnu 2010 zrušeno územní rozhodnutí, tak už bylo vydáno 90 procent všech dílčích stavebních povolení a dálnice se tři roky stavěla,“ uvedl spolek v jedné ze svých nejnovějších tiskových zpráv. Navíc soudy podle ekologů žalobám nepřiznávaly odkladné účinky, kromě jednoho případu, který stavbu také neovlivnil. Spolky nakonec v letech 2005 až 2013 vyhrály 13 sporů.

Zemanův postoj Patrik očekával, připomněl, že prezident je laureátem antiekologické ceny Ropák roku 2013 a získal také cenu Zelená perla za antiekologický výrok. „Takže jeho antiekologické postoje jsou dobře známy,“ dodal Patrik.

Slavnostního otevření se vedle Zemana účastní řada českých a německých politiků. Za českou stranu například ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Za německou pak předseda vlády Svobodného státu Sasko Stanislaw Tillich a saský ministr hospodářství, práce a dopravy Martin Dulig.

Čtěte také: Na D8 se jezdí jedním pruhem. Sobotka nevylučuje další uzavření

Svah na D8 je nestabilní. Provoz na nové dálnici bude omezen