Daňová kobra se zaměří i na Savova, potvrdil Babiš
Kobra bude tříhlavá
Šéfové resortů vnitra a financí spojili síly v boji proti daňovým únikům ze spotřební daně a DPH. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zmínil, že cílem finančních specialistů budou podvody od 100 milionů korun výš. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) pak pro ECHO24.cz uvedl, že v hledáčku daňové kobry bude i kauza podnikatele Františka Savova.
Není to nový tým, ale snaha vytěžit maximum ze vzájemné spolupráce. Babiš s Chovancem dnes podepsali dokument, který má přimět celníky, berní úředníky a policisty k pružné koordinaci jejich kroků. Hlavně k výměně informací. Vše by se mělo naplno rozběhnout od 15. června.
„Podepsáním dohody uvádíme do praxe naše úsilí v boji proti daňové kriminalitě především v oblasti spotřební daně a DPH,“ kvitoval ministr financí. „Budou to většinou podvody v rozsahu více než 100 milionů korun. Nemá smysl, aby tito specialisté řešili podvody v řádech tisícikorun nebo desítek tisíc,“ připojil šéf resortu vnitra.
Kauza Savov: „Je to jeden z případů, určitě. Není to typický příklad spotřební daně nebo karuselového obchodu, vypadá to na normální podvod při odvodu DPH,“ uvedl ministr financí.
Tři hlavy bez jednoho šéfa a společné adresy
Největším problémem jsou podle ministrů karuselové obchody. Firmy při nich vytvářejí řetězce, ve kterých pak z jedné peníze zmizí, aniž by odvedla DPH a daná společnost zkrachuje. Babiš pro ECHO24.cz nicméně zmínil, že se daňová kobra bude zabývat také kauzou firem okolo kontroverzního podnikatele Františka Savova.
„Je to jeden z případů, určitě. Není to typický příklad spotřební daně nebo karuselového obchodu, vypadá to na normální podvod při odvodu DPH,“ uvedl ministr financí. V kauze si měl podnikatel podle policistů vyžádat nadměrné vratky DPH až ve výši 780 milionů. V případu je obviněno zatím deset lidí, Savov mezi nimi ale dosud nefiguruje. Policie ho ale zařadila na seznam hledaných osob, protože se podle ní vyhýbá úkonům v trestním řízení.
Pro efektivní boj s daňovými úniky chtějí ministři financí a vnitra zřídit také centrální registr bankovních účtů. Spravovat by ho měla Česká národní banka a daňoví specialisté by měli mít možnost zjistit, jestli takový účet existuje. Nikoli už zkoumat jeho stav a zůstatek.
Daňová kobra bude na začátku tříhlavá. V čele koordinovaných složek budou stát policejní prezident a generální ředitelé finanční a celní správy. Nikdo z nich nemá mít nadřazenou pozici. Specialisté nebudou sídlit ani na společné adrese, půjde o virtuální koordinační centrum. V budoucnu by pod něj měly spadat desítky lidí, začátky budou ale skromnější.
Vnitro zatím na spolupráci vyčlení 15 policistů
„Ve struktuře policie, konkrétně ve specializovaném protikorupčním útvaru, bude v první fázi vyčleněno zhruba 15 policistů, kteří budou v rámci tohoto virtuálního pracoviště spolupracovat s ministerstvem financí. Ministerstvo vnitra převádí pět tabulkových míst pro rozšíření a podporu personální části této dohody,“ vypočetl Chovanec.
Pro efektivní boj s daňovými úniky chtějí ministři financí a vnitra zřídit také centrální registr bankovních účtů. Spravovat by ho měla Česká národní banka a daňoví specialisté by měli mít možnost jen zjistit, jestli takový účet existuje. Nikoli už zkoumat jeho stav a zůstatek. Protože se kvůli novému registru musí změnit zákony, není reálné, že by fungoval dřív než za rok. Ministr vnitra chce proto zatím využívat systém, který má Bankovní asociace a ze kterého čerpají data exekutoři.
Další výhledovou změnou legislativy je pak úprava trestního zákoníku tak, aby byla trestná už samotná příprava daňových podvodů. V současnosti to možné není.