Řecké reformy? Protikorupční boj a zdravotnictví pro nezaměstnané zdarma

Řecká krize

Řecké reformy? Protikorupční boj a zdravotnictví pro nezaměstnané zdarmaNOVÉ
Svět

Evropská komise potvrdila, že obdržela od Řecka seznam reformních opatření, které měly Atény předložit do pondělní půlnoci. Podle páteční dohody euroskupiny je soupis a jeho následné schválení věřiteli podmínkou čtyřměsíčního prodloužení programu úvěrové pomoci pro zadluženou zemi. Server BBC informoval, že Řecko nástin seznamu chystaných reforem zveřejnilo. 

K reformám se mají telefonicky vyjádřit ministři financí členských zemí eurozóny.  

Obdržení seznamu na Twitteru potvrdil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. „Seznam reformních opatření řecké vlády dorazil včas,“ napsal na komunitní síti. Podle nejmenovaného zdroje blízkého EK, který citovala agentura Reuters, dorazil seznam do Bruselu okolo půlnoci. Komise prý zastává názor, že „seznam je dostatečně obsáhlý“ a je dobrým výchozím bodem pro další jednání.

Brusel prý oceňuje zejména závazek bojovat proti daňovým únikům a korupci. Hlavním bodem seznamu je rovněž boj s pašováním pohonných hmot a tabáku, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Nyní se čeká, zda seznam reformních opatření schválí mezinárodní věřitelé, takzvaná trojka, tedy Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Ty by se měly k návrhům vyjádřit ještě dnes a svůj verdikt sdělit šéfovi euroskupiny, nizozemskému ministrovi financí Jeroenu Dijsselbloemovi. Ten vše později prodiskutuje během telekonference s dalšími 18 ministry financí eurozóny. Po jejich souhlasu musí ještě prodloužení úvěrového programu schválit národní parlamenty, popsal další postup server EUObserver. 

Současný záchranný program pro Řecko končí 28. února. Jestliže bude vše schváleno, Atény dostanou další prostor až do června k tomu, aby se pokusily vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům. 

Čtěte také: Juncker se opřel do Řecka. Za problémy si můžou sami