Juncker se opřel do Řecka. Za problémy si můžou sami

FINANČNÍ KRIZE V ŘECKU

Juncker se opřel do Řecka. Za problémy si můžou samiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecko si za finanční krizi může samo. Stát totiž funguje hůř, než ostatní země v Evropě. Řekl to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Řecká vláda zatím dokončuje seznam reforem, který má omezit korupci a daňové úniky. Jeho odevzdání je podmínkou pro prodloužení úvěrového programu pro Řecko ze strany mezinárodních věřitelů. 

Podle Junckera se Řecko lituje zbytečně, protože za své potíže si může hlavně samo. „Fungování tohoto státu je horší než jinde v Evropě, korupce vládne na všech úrovních. Neuspokojivý je i systém výběru daní,“ řekl pro německý ekonomický časopis WirtschaftsWoche s tím, že Řekové nemohou chtít v eurozóně úlevy na úkor ostatních. Dodal také, že „Řecko je legitimním členem evropské rodiny, a proto nepřipadá v úvahu, aby eurozónu opustilo.“

Ušetřit sedm miliard eur

Řecko se problémy snaží vyřešit řadou reforem, které umožní rozdělování daní sociálně spravedlivějším způsobem. Definitivní podobu seznamu reforem Atény konzultují s partnery a do Bruselu ho musí odeslat ještě dnes do půlnoci. Podle deníku Bild se již rýsují první obrysy: Řecko hodlá ušetřit zhruba sedm miliard eur. Zajistit to mají opatření proti celním podvodům s cigaretami a pohonnými hmotami, změny v daních, včetně vyšších odvodů pro bohaté a série protikorupčních reforem.

„Seznam bude obsahovat reformy zaměřené na potírání daňových úniků a korupce, takže umožní rozdělování daní sociálně spravedlivějším způsobem,“ uvedl mluvčí v televizi Skai. Dodal, že diskuse s věřiteli (tedy se zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) se vedou kvůli tomu, aby se předešlo jakýmkoli případným komplikacím. 

Podle deníku Bild by Řecko mělo ušetřit díky reformám zhruba sedm miliard eur: 1,5 miliardy na opatřeních proti celním podvodům s pohonnými hmotami, 2,5 miliard eur by měly přinést vyšší daně pro bohaté a řecké oligarchy, 2, 5 miliard eur si slibuje řecká vláda získat díky lepšímu vymáhání pravidelného zdanění a zajištěním návratnosti daňových oblastí. Zhruba půl miliardy eur pak většinou hodlá získat potlačováním podvodů s cigaretami. 

Ministři financí eurozóny by se výsledným dokumentem měli zabývat v úterý během telekonference, uvedl mluvčí německého ministerstva financí. Definitivní verdikt by pak měl padnout na páteční bruselské schůzce. 

Čtěte také: Prodlužte nám pomoc o půl roku, žádá Řecko Evropu

Zadlužené Řecko se minulý pátek se zástupci eurozóny domluvilo na čtyřměsíčním prodloužení současného záchranného programu, který by jinak skončil 28. února. Atény ale musí dodat seznam reformních opatření a mezinárodní věřitelé poté posoudí, zda jsou nabízené kroky dostatečné. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už varoval, že pokud Řecko nepředloží závazky nutných reforem, dalších úvěrů se nedočká.

Podle šéfa Evropské komise Junckera mezinárodní program úvěrové pomoci Řecku, který po Aténách vyžaduje rozpočtové škrty a strukturální reformy „obsahuje opatření, která ubrala průměrnému Řekovi na náladě žít“.  „Nikdy nevzniklo ovzduší nového začátku, protože každý Řek měl pocit, že byl ponížen a že se mu dělo něco nespravedlivého,“ podotkl Juncker a zároveň upozornil, že lidé v Řecku se nedomnívají, že jsou zodpovědní za problémy ve své zemi. 

Státní instituce v Řecku podle Junckera stále fungují hůř než jinde. Země stále nemá zaveden katastr pozemků, korupce vládne na všech úrovních a výběr daní je stále problém, který je na severu Evropy obtížné pochopit. Řekové mají tendenci na toto všechno zapomínat. Podle Junckera se obyvatelé nechovali ke své zemi odpovědně ani v poslední době, když v průběhu předvolební kampaně přestávali platit daně v bláhové naději, že s nástupem nového premiéra Alexise Tsiprase k moci to již nebudou muset. 

„Pokud Řecko zvýší minimální mzdy, pak bude v Evropě šest zemí, které budou mít minimální mzdy nižší,“ upozornil Juncker s tím, že mezi nimi jsou i Španělsko a Slovensko. A všechny tyto země budou rozhodovat o ratifikaci nové pomoci Řecku. 

Juncker také řekl, že některé země splácejí dluhy s vyššími úroky než Řecko. „Když řecká vláda tvrdí, že dluh není udržitelný, pak to znamená, že v zemích, kde se na obsluhu dluhu vynakládá více peněz, by finanční situace měla být ještě méně udržitelná. Někteří lidé zřejmě nepochopili, že by si neměli hrát s ohněm,“ řekl šéf Evropské komise. 

„Do léta bychom měli být schopni se dohodnout s novou vládou v Aténách na novém programu reforem a rozvoje v Řecku,“ řekl Juncker. 

Spekulace kolem možného odchodu Řecka z eurozóny odmítl, byť připustil, že oproti minulosti je na toto riziko oblast připravená. 

Čtěte také: Řecko opustí eurozónu. Stratégové bank zvyšují sázky

Čtěte také: Eurozóna se s Řeckem dohodla: Aténám prodlouží pomoc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články