1 Summit zkrachoval

Řecko opustí eurozónu. Stratégové bank zvyšují sázky

, NOVÉ

Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny po neúspěšných pondělních jednáních ministrů financí eurozóny dle stratégů Commerzbank a Barclays roste.

Commerzbank po krachu pondělní schůzky euroskupiny uvedla, že řeckému odchodu z eurozóny připisuje 50% pravděpodobnost. Dosud to bylo 25 procent. „Poté, co ministři financí eurozóny opět nenašli shodu, se členství Řecka v eurozóně ocitá na hraně,“ uvedla Commerzbank.

Čtěte také: Summit zkrachoval. Zadlužené Řecko odmítlo evropské návrhy

Ekonomové Barclays Antonio Garcia Pascual a Thomas Harjes označili za „mimořádně obtížné“ očekávání, že Řecko požádá o prodloužení stávajícího záchranného programu do konce tohoto týdne tak, jak je po něm po pondělních schůzce požadováno.

Barclays očekává, že pokud Řecko prodloužení záchranného programu v tomto týdnu nevyřeší, dojde na zastavení dodávek likvidity řeckým bankám v rámci úmluvy ELA.

„Pokud tak ECB učiní, bude to velmi pravděpodobně znamenat odliv kapitálu z Řecka a potřebu zavedení kontroly jeho pohybu, včetně limitů na výběr hotovosti,“ uvedli ekonomové Barclays Garcia a Harjes. Očekává se, že bez prodloužení záchranného programu Řecku dojdou zdroje do konce března.

Čtěte také: Greenspan: Řecko opustí eurozónu

Komentář Lenky Zlámalové: Evropská centrální banka odstartovala odchod Řecka z eurozóny

Řecká akciová burza včera zakončila o bezmála 4 procenta níže, výnosy na státních dluhopisech rostou. Evropské akciové trhy dnes na řecké napětí reagují poklesem v blízkosti jednoho procenta.

Celý podrobný komentář si přečtěte na serveru pro investice, trhy a ekonomiku Roklen24.

Zajímají vás zprávy z byznysu, ekonomická data, analýzy a komentáře. Čtěte náš partnerský web Roklen24.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.