Babišův vyhozený personální ředitel promluvil
Čistka na ministerstvu
Po roce práce pro vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) musel skončit, aniž by se dozvěděl, proč. Václav Turko vedl na ministerstvu financí personální odbor, který je součástí kabinetu ministra. Ke konci března byl ale z místa odvolán. „Kontext je celkově asi to, co se tam děje. Na ministerstvo jsem přišel s panem Wagenknechtem,“ zmínil Turko pro deník ECHO24.cz.
Václav Turko má bohatý profesní životopis. Inženýr technické kybernetiky z ČVUT se od 90. let pohyboval v telekomunikačním byznysu. Pracoval pro Eurotel, Český Telecom, až zakotvil v české pobočce firmy Alcatel-Lucent. Nejdřív tu měl na starosti rozvoj obchodu služeb, pak personální agendu.
Od ledna 2013 byl personálním šéfem pražského dopravního podniku, kde se poznal s tehdejším auditorem firmy Lukášem Wagenknechtem, nynějším prvním náměstkem na ministerstvu financí. A když o rok později nastoupila do úřadu Sobotkova vláda, dostal Turko nabídku pracovat jako šéf personálního odboru u Babiše. Letos na jaře o místo přišel.
Turko: Na ministerstvu jsou různé tlaky
„Odchod nebyl z mojí strany a důvody nevím. Bylo to ke konci března,“ uvedl odvolaný ředitel pro ECHO24.cz a dodal: „Odvolání mě překvapilo. Kontext je celkově asi to, co se tam děje. Na ministerstvo jsem přišel s panem Wagenknechtem.“ Odkázal tak na nejistou budoucnost Babišova 1. náměstka, se kterým je teď ministr na ostří nože. Ať už kvůli IT zakázkám, pod které se náměstek odmítl podepsat, nebo naopak kvůli dotačnímu auditu, který bez vědomí Babiše poslal do Bruselu.
Čtěte také: Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodem
Babiš chystá výměnu náměstků. Tlačí ho státní služba
Euromiliardy rozpoutaly tvrdý boj mezi Babišovými lidmi
„Není to jenom o práci, je to o nějaké politice. O tom, kdo komu věří a nevěří.“
„Nevím, jestli je pnutí přímo proti panu Wagenknechtovi, jsou tam různé tlaky. Do státní správy jsem vkročil před rokem a je to zcela jiné prostředí, než jsem byl dosud zvyklý,“ zmínil Turko a přiblížil atmosféru nedůvěry a osobních vazeb, která na nejdůležitějším resortu vlády panuje. „Není to jenom o práci, je to o nějaké politice. O tom, kdo komu věří a nevěří,“ uvedl.
O místo přišli i další lidé spojení s Wagenknechtem
Kam povedou jeho další kroky, bývalý ředitel teď ještě neví. „Moje jiné místo na ministerstvu je ještě v jednání. V tomto ohledu to probíhá seriózně a korektně,“ prohlásil. Zároveň si ale ještě není jistý, jestli chce v práci pro Českou republiku pokračovat. „Vím, že lidé, kteří tam jsou dlouhá léta, vnímají případné opuštění státní správy úporně. Mně to dramatické nepřijde. Jde o to, kdo ve státní správě zůstane poté, co se překulí přes služební zákon,“ zmínil.
Lukáš Wagenknecht se už dříve omezil na prohlášení, že personální změny proběhly s jeho souhlasem a vědomím.
O nedávné vlně personálních změn na ministerstvu financí informoval deník ECHO24.cz minulý týden. Místo ztratili i další dva lidé spojení s Wagenknechtem. Ředitele oboru kontroly Luďka Gulásziho, který měl na starosti evropské peníze, vyhodil Babiš těsně před odletem do USA. A poroučel se také vedoucí regionálního auditu Ludvík Bína.
Čtěte také: Na financích skončili vedoucí auditu i personální šéf
Lukáš Wagenknecht se už dříve omezil na prohlášení, že personální změny proběhly s jeho souhlasem a vědomím. Tiskový odbor ministerstva financí je pouze potvrdil – jakékoli další dotazy nechal bez odpovědi. A s žádným vysvětlením dosud nepřišel ani sám Andrej Babiš.
Novou personální šéfkou na financích je od dubna Libuše Neščáková. Majitelka firmy Lidské zdroje Evropské unie, která vydělává na poradenství ve strategickém managementu, řízení lidských zdrojů a evropských dotací.