Rusové už tajně dopravili do Sýrie desítky bojových letadel

Nová základna

Rusové už tajně dopravili do Sýrie desítky bojových letadelNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

tv Echo24

Podle satelitních snímků se na letišti nedaleko západosyrského města Latákíja, kde Rusko patrně potají buduje novou vojenskou základnu, objevilo 28 ruských bojových letounů Suchoj. Rusové tam letouny dopravili tajně, v elektronickém stínu nákladních letadel.

Podle serveru The Aviationist se na satelitním snímku z 21. září podařilo identifikovat čtyři bojové letouny Suchoj Su-30, dvanáct letounů Suchoj Su-25 a dvanáct letounů Suchoj Su-24, celkem tedy 28 bojových letounů.

Tento známý vojenský blog nyní odhaduje, jakým způsobem se takto velké množství letounů do Sýrie nepozorovaně dostalo. Podle nejmenovaného zdroje se letouny „schovaly“ v elektronickém stínu ruských nákladních letadel, které zachytily radary a které letěly do Sýrie a zpět. Celkem se mělo jednat o formaci čtyř nákladních letounů, z nichž každý zakrýval čtyři Suchoje.

Blog také odkazoval na názory některých odborníků, podle nichž celá formace udělala zastávku v Íránu. Americký list The Wall Street Journal zase uveřejnil informaci, že Rusko buduje severně od syrského přístavu Latákíja dokonce dvě nové vojenské základy. Odkazoval se přitom na satelitní snímky z oblasti.

Podle zdrojů agentury Bloomberg se prý Moskva chystá podniknout nálety na pozice Islámského státu, které dosud provádějí jen USA se svými spojenci. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už téměř před dvěma týdny v této souvislosti údajně vybídl Američany ke koordinaci mezi ruskými a americkými vojáky, aby nedošlo k „nezamýšleným incidentům“ kvůli Sýrii, kde potvrdil přítomnost ruských vojáků.

Washington však prý ještě nedostal konkrétní ruské návrhy ani není ochoten do společných plánů zapojit síly Asada, kterého Moskva podporuje a Západ chce sesadit.

Čtěte také: Satelitní snímky: Rusko buduje v Sýrii další základny