Nové tresty za zmanipulované posudky? K ničemu, tvrdí šéf komory znalců

Soudní znalci se bouří

Nové tresty za zmanipulované posudky? K ničemu, tvrdí šéf komory znalcůNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Soudce, advokáty i laickou veřejnost častokrát matou protichůdné posudky soudních znalců. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce nyní prosadit přísnější sankce za zmanipulované posudky novelou legislativy. Podle šéfa soudních znalců jsou ale avizované změny k ničemu.

Nejčastější stížnosti na české soudní znalce se týkají zmanipulovaných znaleckých posudků. To by mohla změnit novela zastaralého zákona, který chce už poněkolikáté aktualizovat ministerstvo spravedlnosti. Podle předsedy Komise soudních znalců Vladimíra Váchy však s nimi nikdo z resortu reformu ani nekonzultoval: „Už nás k tomu ani nezvou. Kdysi jsme navrhovali jednoduše opsat osvědčená pravidla z Rakouska. Ministr Pelikán a jeho úřad ale vždycky potřebují mít něco originálního. Už jsme na tenhle přístup rezignovali.“

Členové Komory soudních znalců ČR upozorňují na nedostatečné ohodnocení od státní správy, jež jim nabízí sazby 100 až 350 korun na hodinu. Občané i státní úřady mají zas problémy s kvalitou jejich znaleckých posudků.

Mluvčí České advokátní komory připomíná například kauzu zdravotní sestry z nemocnice v Rumburku. Věra Marešová letos podala podnět k disciplinárnímu řízení se soudním znalcem, podle něhož zabíjela pacienty draslíkem. Obžalovaná, které hrozilo doživotí, byla ale následně propuštěna na svobodu. Podobně změnila příčinu smrti i revize znaleckého posudku ve známém případu Petra Kramného.

„Vykutálených znalců je stejné procento – nebo spíš promile – jako advokátů nebo soudců,“ komentuje medializovaná selhání kolegů Vácha. Zásadně však odmítá volání ministerstva po přísnějším sankcionování a tvrzení o beztrestnosti znalců. „Nevím jestli je panu ministrovi znám zákon z roku 2011, kde odstavec 444 zvyšuje sankce na 400 tisíc korun. A pokud špatný znalecký posudek způsobí škodu víc než 5 milionů, je za to pro soudního znalce trestní sazba až osm let,“ uvedl.

V Česku působí v 50 oborech asi 9 400 soudních znalců. Jejich průměrný věk je podle Váchy 60 let. Protože atraktivita oboru s nízkými odměnami od státu klesá, odcházející odborníky nepůjde v některých oborech nahradit. „Do pěti, maximálně deseti let nastane v oboru soudních znalců krize, protože skutečných odborníků už nebude dostatek,“ varuje šéf Komory soudních znalců Vladimír Vácha.

Čtěte také: Zvláštní režim insolvence není novinka, hájí Pelikán novelu k OKD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články