1 Slovenské parlamentní volby

Kotlebův poslanec odstoupil, protože zbil cizince. Jeho náhradník útočil na muslimy

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Sotva se dostala radikální pravicová strana Mariána Kotleby LSNS do parlamentu, už řeší první problémy. Na poslanecký post rezignoval Andrej Medvecký , který čelí obžalobě za to, že v roce 2014 zbil cizince tmavé pleti. Jeho nástupcem se stal 22letý Milan Mazurek. Ten ale na loňské demonstraci proti imigrantům v Bratislavě zaútočil na muslimskou rodinu s malými dětmi a na Facebooku obhajoval Hitlera.

Andrej Medvecký je šéfem žilinské krajské organizace strany, do slovenské Národní rady kandidoval za Kotlebovu stranu z devátého místa. Ve čtvrtek Medvecký stanul před soudem coby obžalovaný z trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Spolu se svým bratrancem podle obžaloby napadli občana Dominikánské republiky, zranili jej a oběti také vulgárně nadávali a označili ji za „negra“. Obžalovaní vinu popřeli, líčení soud odročil na květen. Již loni Medvecký vyvázl v jiném procesu s podmínkou za to, že řídil opilý.

V parlamentu ho nahradí Milan Mazurek. Podle slovenského Denníku N je Mazurek aktivní na sociálních sítích, kde píše rasistické komentáře. V těch popíral holokaust a chválil Adolfa Hitlera. „Neobhajuji žádný režim, ale o třetí říši vím jen lži a pohádky o šesti miliónech Židů. O Hitlerovi se učí samé nesmysly,“ tvrdil podle Denníku N Mazurek. Svůj Facebook už ale smazal.

V poslaneckém křesle ale možná dlouho neposedí. Slovenská Generální prokuratura prošetří, zda jeho vyjádření není trestním činem popření a schvalování holokaustu. Minulý rok měl Mazurek zaútočit na muslimskou rodinu, když několik mužů s vyholenými hlavami házelo na rodinu dlažební kostky, uvedl Denník N. Mazurek rodině nadával a dle kamerového záznamu skandoval „Slovensko Slovákům.“

LSNS slibovala nastolení „pořádku s parazity v osadách“

Úspěch LSNS, která dostala osm procent hlasů a obsadí 14 křesel ve 150členné sněmovně, je největším překvapením slovenských parlamentních voleb. Uskupení pravicového radikála Kotleby, který byl roce 2013 zvolen v přímých volbách županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje, získalo hlasy po celé zemi. Strana zabodovala v regionech s vysokou nezaměstnaností a podle volebního odhadu nejvíce mladých lidí ve věku 18 až 21 let volilo právě LSNS.

Strana ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“, odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska „ze zločineckého paktu NATO“ a vypsat referendum o vystoupení země z EU.

Na protest proti zvolení krajně pravicové strany demonstrovaly po volbách stovky lidí v centru Bratislavy. „Je to protest proti tomu, že se klerofašistická strana dostala do parlamentu. Jednou jsme to již zažili, nechceme aby se historie opakovala. Kromě toho, že se (LSNS) otevřeně hlásí ke klerofašistickému odkazu slovenského státu a válečného zločince Jozefa Tisa, tak propaguje nenávist vůči jakýmkoli menšinám, včetně názorových,“ řekla spoluorganizátorka bratislavského pochodu Eva Riečanská.

Čtěte dále: Do toho, Donalde! Konvička anglicky velebí Trumpa a baví internet

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.