ANO potírá svobodu slova také v Bruselu

Týdeník Echo

ANO potírá svobodu slova také v BruseluNOVÉ 1
Svět
Petr Holub
Sdílet:

Dostal jsem pozvánku od parlamentního výboru, který má na starosti kontrolu rozpočtu Evropské unie. Disponuje zhruba stejnými pravomocemi jako kontrolní výbor české sněmovny, a může tedy úkolovat komisaře i Nejvyšší účetní dvůr v Lucemburku, má ovšem větší autoritu. Na oficiálním slyšení, jehož průběh se archivuje, jsem měl spolu s dalšími třemi kolegy vysvětlit, jaké mají investigativní novináři možnosti, aby efektivně kontrolovali čerpání eurodotací. Při samotném slyšení však došlo k incidentu, který je nevídaný i v české sněmovně.

Pro parlamenty obecně platí, že důsledně hájí všechna lidská práva, dokonce jsou zhmotněním jednoho z nich, konkrétně svobody slova. A Evropský parlament mi zabránil, abych dokončil přednášku, kvůli které mě pozval a jejíž text jsem poslal dva týdny předem.

O tom, že nepůjde všechno hladce, ovšem bylo jasno nejpozději po vstupu do jednacího sálu. Debatu totiž měla řídit místopředsedkyně výboru, poslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová. Vzhledem k tomu, že jsem v předem odeslané přednášce označil za hlavní nebezpečí pro čerpání dotací jejího stranického šéfa Andreje Babiše, dal se nějaký konflikt předpokládat. Poslankyně také hned na začátku upozornila, že práci investigativců je třeba hodnotit kriticky. „My politikové často diskutujeme o naší morálce, o našich etických kodexech a já bych někdy ráda vedla diskusi také o kodexu a morálnosti novinářů,“ prohlásila. Důležitější bylo, že hned zpočátku oznámila, že na jednu přednášku nebude patnáct minut času, jak stojí v programu, ale o tři méně.

Druhý v řadě řečníků byl Tamás Bodoky, šéfredaktor maďarského internetového deníku Atlatszo.hu, z jehož projevu bylo jasné, že poměry v Maďarsku jsou ještě horší než v Česku. Vláda Viktora Orbána například tají seznam evropských projektů a pak se dají kontrolovat opravdu těžko. Bodoky stejně jako jeho předchůdkyně hranici dvanácti minut překročil. Pak jsem přišel na řadu já a Dlabajová upozornila, že další nekázeň trpět nebude. „Požádám vás, abyste dodržoval čas, protože máme trochu skluz. Nechci, abychom nakonec měli skluz půl hodiny,“ prohlásila.

Přednášku jsem začal zdvořilou pochvalou evropských institucí, které s investigativními novináři v minulých dobách zpravidla dobře spolupracovaly, a dokázaly díky tomu leccos vyřešit. Teď však stojí Brusel spolu s tuzemskými investigativci před dalším společným problémem. Následoval příklad, který měl popsat, o jak závažné potíže se jedná. V Česku je to známá záležitost, Brusel se zatím tváří, že problém neexistuje.

Jak se incident v Evropském parlamentu odehrával popisuje autor přednášky Petr Holub v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články