1 Předvolební kampaň v USA

Clintonová je zakládajícím členem IS, prohlásil Giuliani

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani prohlásil, že by Hillary Clintonová mohla být považována za zakládajícího člena teroristické organizace Islámský stát. Zdůvodnil to tím, že v době, kdy se Američané stahovali z Iráku, byla Clintonová ministryní zahraničí.

Republikánský politik k takto ostré kritice přistoupil během rozhovoru pro Fox News, který vznikl v reakci na teroristické útoky v Bruselu. A vůbec se nezdráhal spojit Clintonovou s tím, že Obamova administrativa podle něj selhala v reakci na vznik a rozmach IS.

„Měla šance sjednotit lidi proti IS – místo toho ale IS stvořila. Mohla by být označována za zakládajícího členem Islámského státu,“ prohlásil Giuliani.

Svůj výrok zdůvodnil tím, že Clintonová byla součástí administrativy v době, kdy proběhlo stažení Američanů z Iráku „Tím, že byla v té administrativě, která dovolila iráckému premiérovi Nouri al-Malikimu srazit Irák na zem, tím donutila šiíty, aby si vybrali. V Sýrii pak USA neintervenovaly včas,“ prohlásil republikán Giuliani, který se stal známým ve světě svým nekompromisním bojem s kriminalitou v New Yorku v době svého starostování.

Reportér Fox News nicméně bývalému starostovi oponoval v tom, že Hillary Clintonová z pozice ministryně zahraničí nebyla přímo zodpovědná za tato rozhodnutí a že aby donutila Obamu ke změně politiky, mohla maximálně rezignovat. „Což je něco, co patriot dělá,“ reagoval na to Giuliani.

Během interview Giuliani naopak vyzdvihl postoje republikánských kandidátů Donalda Trumpa a Teda Cruze vůči IS. „Myslím si, že oba jsou na toto téma nejkonkrétnější, jak to v této fázi kampaně vůbec lze,“ nechal se slyšet.

V ten samý den přitom Clintonová v dalším ze svých projevů uvedla, že se bude snažit porazit Islámský stát a chránit USA před terorismem. Zdůraznila také, že klíčové podle ní je, aby USA více spolupracovaly se svými spojenci.

Čtěte také: Clintonová musela v kampani přitvrdit, začala být agresivní

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.