Clintonová je zakládajícím členem IS, prohlásil Giuliani

Clintonová je zakládajícím členem IS, prohlásil GiulianiNOVÉ
Svět

Předvolební kampaň v USA

mc Echo24

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani prohlásil, že by Hillary Clintonová mohla být považována za zakládajícího člena teroristické organizace Islámský stát. Zdůvodnil to tím, že v době, kdy se Američané stahovali z Iráku, byla Clintonová ministryní zahraničí.

Republikánský politik k takto ostré kritice přistoupil během rozhovoru pro Fox News, který vznikl v reakci na teroristické útoky v Bruselu. A vůbec se nezdráhal spojit Clintonovou s tím, že Obamova administrativa podle něj selhala v reakci na vznik a rozmach IS.

„Měla šance sjednotit lidi proti IS – místo toho ale IS stvořila. Mohla by být označována za zakládajícího členem Islámského státu,“ prohlásil Giuliani.

Svůj výrok zdůvodnil tím, že Clintonová byla součástí administrativy v době, kdy proběhlo stažení Američanů z Iráku „Tím, že byla v té administrativě, která dovolila iráckému premiérovi Nouri al-Malikimu srazit Irák na zem, tím donutila šiíty, aby si vybrali. V Sýrii pak USA neintervenovaly včas,“ prohlásil republikán Giuliani, který se stal známým ve světě svým nekompromisním bojem s kriminalitou v New Yorku v době svého starostování.

Reportér Fox News nicméně bývalému starostovi oponoval v tom, že Hillary Clintonová z pozice ministryně zahraničí nebyla přímo zodpovědná za tato rozhodnutí a že aby donutila Obamu ke změně politiky, mohla maximálně rezignovat. „Což je něco, co patriot dělá,“ reagoval na to Giuliani.

Během interview Giuliani naopak vyzdvihl postoje republikánských kandidátů Donalda Trumpa a Teda Cruze vůči IS. „Myslím si, že oba jsou na toto téma nejkonkrétnější, jak to v této fázi kampaně vůbec lze,“ nechal se slyšet.

V ten samý den přitom Clintonová v dalším ze svých projevů uvedla, že se bude snažit porazit Islámský stát a chránit USA před terorismem. Zdůraznila také, že klíčové podle ní je, aby USA více spolupracovaly se svými spojenci.

Čtěte také: Clintonová musela v kampani přitvrdit, začala být agresivní