666 let Osvětiman. Kardinál Duka odslouží mši v Mynářově městě

666 let Osvětiman. Kardinál Duka odslouží mši v Mynářově městěNOVÉ
Domov

Oslavy k založení města

ls Echo24

Kardinál Dominik Duka odslouží slavnostní mši v Osvětimanech, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Chystaná akce v polovině června údajně nemá s kancléřem nic společného, pozván prý byl místním farářem. Kardinál odslouží mši necelé dva měsíce po tom, co Duka se Zemanem na Pražském hradě uzavřeli dohodu ohledně majetkového vyrovnání mezi církví a státem. Východomoravskou obci navštíví k chystaným oslavám k 666 letům založení Osvětiman, uvádí server hlidacipes.org.

„Pokud vím, tak návštěva nemá s kancléřem nic společného. Kardinál Duka byl pozván místním farářem a k pozvání se připojil také olomoucký arcibiskup Graubner,“ řekl pro hlidacipes.org mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Mluvčí dále uvedl, že se nejedná o nic mimořádného. Kardinál Duka navštíví při té příležitosti také blízké poutní místo Klimentek, kde údajně věrozvěstové Cyril s Metodějem dokončili překlad Bible do staroslověnštiny.

Na pozvánce uvedené na internetových stránkách městyse Osvětimany je nicméně uvedeno, že kardinál neodslouží mši k oslavám založení města, ale ke vzniku místní farnosti, která byla založena před 650 lety. K formální změně na pozvánce mělo dojít právě kvůli tomu, že číslice 666, která uvádí vznik města, je v Bibli označená jako „číslo šelmy“ neboli znázorňuje Antikrista. Číslice je také velmi oblíbená v různých sektách satanistů.

Samotná obec se nejvíce proslavila v nedávné reportáži Lukáše Landy v České televizi. Reportér ČT se přimíchal k příznivcům prezidenta Zemana, kteří byli vysláni autobusy na jeho podporu při oslavách výročí sametové revoluce. Celá reportáž, ve které dostali účastníci transparenty, mávátka a instrukce, jak podporovat hlavu státu, vyvolala rozporuplné emoce. Pobouření vyvolalo také to, že občané získali přístup do jinak uzavřených částí Pražského hradu, aniž by prošli bezpečnostní kontrolou. Celou akci zorganizoval právě hradní kancléř Mynář, který však údajně konal jako krajský předseda Strany práv občanů, a ne ze své hradní funkce.

Mynář a OsvětimanyVratislav Mynář pochází z Kyjova, do Osvětiman se přestěhoval za svou první ženou. Následně ve východomoravské obci postavil lyžařský areál, penzion a dřevěný srub. Zasloužil se také o výstavbu centra pro matku s dětmi, zateplení úřadu a zdravotního střediska a opravu silnic. Je také zastupitelem města Osvětimany za Stranu práv občanů. V roce 2015 se v obci oženil se svou druhou ženou Alexandrou Noskovou, která pracovala v České televizi.

Čtěte také: Nové spojení? Kardinál Duka a Jana Bobošíková

Kardinál Duka má v poslední době velmi vřelé vztahy s Pražským hradem. Loni odsloužil bohoslužbu za vlast a za prezidenta při plánované schůzce v Lánech pár dnů poté, co Zeman vystoupil 17. listopadu na shromáždění za přítomnosti představitelů Bloku proti islámu. Kardinál na obranu uvedl, že se snaží o dobré sousedské vztahy se všemi českými prezidenty.

Před půl rokem se Dominik Duka také stal členem Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích, kterému předsedá neúspěšná kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková a jedním z členů je také hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Čtěte také: Bojovníci za svobodu. Od partyzánů ke xenofobním přátelům Miloše Zemana

Duka proti Zemanovi: Peroutka se zachoval pevně

Mynář bydlí na Hradě ve služebním bytě. Vlastní dům pronajímá

Související články