37 Srpen 1968

Snímky, ze kterých mrazí. Sovětská okupace na pozadí nynějšího Liberce

, NOVÉ

Témata: ,

Fotograf Martin Škrabálek vytvořil k příležitosti 49. výročí invaze unikátní sérií prolnutých snímku. Do fotografií dnešního Liberce zasadil snímky z příchodu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Liberec byl jedním z nejpostiženějších měst během srpnové okupace. 21. srpna 1968 tam zemřelo celkem devět lidí. Další lidé zemřeli na následky zranění později v nemocnicích.

Snímky naleznete ve fotogalerii zde.

Nejmladší libereckou obětí byl 19letý Zdeněk Dragoun, kterého zasáhla kulka, když si chtěl vyfotit projíždějící tanky. 65letý Josef Fialka zase vykrvácel poté, co se v pyžamu vyšel před dům podívat, co se děje. 

Pohřbu prvních sedmi obětí se tenkrát zúčastnilo na pět tisíc lidí. Mezi nimi byl i bývalý prezident Václav Havel nebo herec Jan Tříska.

Čtěte také: Noc, která udusila Pražské jaro. Stačilo pár hodin a země byla okupovaná

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.