Islámští radikálové v noci zaútočili na Groznyj, až 13 mrtvých

NOČNÍ ÚTOK

Islámští radikálové v noci zaútočili na Groznyj, až 13 mrtvýchUVNITŘ VIDEO
Útok v Grozném Foto: FOTO: Printscreen Youtube
1
Svět
Sdílet:

Zřejmě až šest policistů v čečenské metropoli Grozném na neklidném ruském severním Kavkazu zabili v noci na dnešek ozbrojenci. Oznámil to šéf této ruské autonomní republiky Ramzan Kadyrov, uvedl portál RT.com.

V centru Grozného úřady vyhlásily zvláštní režim a vyzvaly obyvatele, abych zůstali doma. Střety mezi ozbrojenci a bezpečnostními jednotkami pokračují, útočníci se zabarikádovali v jedné z městských škol a v budově nakladatelství. K útoku, při kterém zahynulo až 13 lidí, se již přihlásila jistá radikální islámská organizace.

Incident začal útokem na kontrolní stanoviště dopravní policie, která se podle všeho pokusila kolonu několika vozidel ozbrojenců zastavit. Útočníci se poté uchýlili do sídla nakladatelství, které bylo při přestřelce zapáleno a zničeno. "Operace s cílem zlikvidovat bandity vstupuje do konečné fáze," napsal ráno Kadyrov na portálu sociální sítě Instagram. Uvedl, že na zákrok bezpečnostních jednotek osobně dohlíží.

Čtěte také: Čečenský sebevražedný atentátník zabil čtyři policisty

Ve stejnou dobu informovala média, že další skupina ozbrojenců se opevnila v místní škole. Ta byla v té době zřejmě prázdná, neboť útok se odehrál ještě před svítáním.

I když nepokoje nejsou na ruském severním Kavkaze ničím neobvyklým, rázná bezpečnostní opatření zavedená Ramzanem Kadyrovem uchránila metropoli na několik let před většími násilnostmi, napsala AP. Letos v říjnu zabil sebevražedný atentátník v Grozném nejméně čtyři policisty, další čtyři strážci pořádku tehdy utrpěli zranění.

Ruská vojska v nedávné minulosti svedla s čečenskými separatisty dvě války, než se zemi podařilo zpacifikovat, a to i za cenu obrovských dotací z ruského rozpočtu. Velké boje utichly už před léty, dodnes však o sobě dávají vědět přívrženci vytvoření islámského státu na Kavkazu, kteří čas od času organizují atentáty i v hloubi Ruska a dokonce i v Moskvě. Ruské úřady se také obávají návratu bojovníků ze syrské občanské války, kde podle médií válčí na straně islamistů přinejmenším stovky Čečenců a dalších radikálů z Ruska. 

Sdílet:

Hlavní zprávy