Výuce češtiny v Oxfordu hrozí zánik

Čeština na slavné univerzitě

Výuce češtiny v Oxfordu hrozí zánikNOVÉ
Univerzita v Oxfordu Foto: Shutterstock
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Čeština se na jedné ze dvou nejslavnějších britských univerzit vyučuje od 80. let, nyní ale tamní katedře bohemistiky hrozí zánik. Po smrti jejího zakladatele došly peníze. Nová vedoucí katedry Zuzana Říhová shání sponzory.

Čeština se v Oxfordu studuje nejčastěji v kombinaci s ruštinou nebo němčinou jako druhý jazyk. „Naše katedra je dosud plnohodnotnou součástí Fakulty středověkých a moderních jazyků. Například polština se již studuje pouze jako volitelný jazyk při studiu jiných jazyků či lingvistiky. To nechceme s češtinou dopustit,“ říká vedoucí katedry českého jazyka a literatury na prastaré anglické univerzitě Zuzana Říhová.

Loni ale předčasně zemřel zakladatel katedry James Naughton, překladatel Máchova Máje či Hrabalových knih do angličtiny. Katedra bohemistiky byla nyní po jeho smrti převedena v rámci oxfordské univerzity pod jinou „college“, která  však nemá do budoucna zajištěné finance. Zuzana Říhová, která dříve působila v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a loni na jaře vyhrála konkurz na vedoucí oxfordské katedry, tedy shání sponzory.

Od Haška po Jedličku

Češtinu nyní v Oxfordu studuje deset studentů. Zájemců je ale víc. Pro příští akademický rok byli přijati tři noví zájemci, pět dalších bylo odmítnuto. Kromě Říhové vyučují na katedře ještě dvě externistky, které mají na starosti pouze výuku jazyka. V literárních hodinách se probírají klasici od Jaroslava Haška po Milana Kunderu, ale i v Británii a také v Česku téměř neznámí autoři jako Josef Jedlička či Milada Součková. Výuka probíhá podle oxfordského standardu v angličtině, české autory však studenti od druhého ročníku čtou v originále.

„Kapitánka potápějící se lodi“, jak Říhová sama sebe označuje, chce češtinu zviditelnit během chystaného dne otevřených dveří, který na univerzitě organizuje. Nyní také přijíždí do Prahy, kde plánuje o možné podpoře jednat na ministerstvu zahraničí. „Pokud se nenajde dárce do příštího podzimu, pravděpodobně se mi nepodaří fakultu přesvědčit, aby znovu vypsali češtinu jako obor ke studiu. Jakmile se to stane, není cesty zpět,“ obává se vedoucí katedry.

Český stát podporoval v posledních pěti letech výuku češtiny na 53 univerzitách v celkem 28 zemích. Na 48 univerzit vyslal lektory češtiny, na ostatní alespoň učebnice a či učební pomůcky. Ministerstvo školství má pro činnost lektorátů k dispozici 18 milionů korun. Čeština se učí třeba na egyptské univerzitě Ajn Šams v Káhiře, na americké univerzitě Nebraska-Lincoln či tchaj-wanské univerzitě v Tchaj-peji. „Naším úřadem nebyl doposud zaznamenán žádný požadavek na podporu bohemistiky při University of Oxford ve Velké Británii,“ sdělila mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Sdílet:

Hlavní zprávy