V Německu dál zůstává půl milionu odmítnutých žadatelů o azyl
NÁSLEDKY MIGRAČNÍ KRIZE
V Německu pobývá půl milionu neúspěšných žadatelů o azyl. Většina z nich v zemi žila nejméně šest let. Informoval o tom The Local s odkazem na deník Bild.
Na dotaz levicové strany Die Linke federální vláda uvedla, že ke konci června bylo v Německu 549 209 lidí, kterým byla zamítnuta žádost o azyl, citoval Local německý Bild.
Nejpočetnější je skupina cca 77 600 Turků, následuje skupina 68 549 lidí z Kosova a 50 817 ze Srbska. Zhruba polovina všech měla neomezené povolení k pobytu, další třetina pak dočasné povolení.
V Německu prý žije 168 212 osob se statusem „tolerovaný“ imigrant. 100 000 z nich má odmítnutou žádost o azyl. Dalším 37 020 „tolerovaným“ imigrantům byl dovolen pobyt, protože ztratili cestovní doklady.
I v případě, že je žádost o azyl odmítnuta, tak stát má uznat i jiné důvody na ponechání osob na svém území, píše Local. Neúspěšní žadatelé o azyl se mohou odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva. Tato procedura však může trvat i měsíce.
Hazard s důvěrou lidí ve stát
Německo dlouhodobě řeší potíže s tím, že tito žadatelé odmítají dobrovolně opustit území a vrátit se do svých zemí. I přes to, že jim Německo nabízí proplacení zpáteční cesty.
V únoru vyzval německý ministr vnitra Thomas de Maizière Maroko, Alžírsko a Tunis, aby urychlily proces zpětného přijímání svých občanů, kterým byla žádost o azyl v Německu zamítnuta. Tyto státy však odmítaly nebo zdržovaly tento proces kvůli ztraceným dokladům žadatelů.
Chaotickou situaci pro Bild okomentoval předseda CDU/CSU Hans-Peter Friedrich. „Kdokoliv dovolí odmítnutým žadatelům o azyl tance napříč státem ničí důvěru lidí ve schopnosti vlády. Zákony se musí urychleně změnit,“ řekl.
Jednotlivé spolkové země od počátku letošního roku do konce července podle Bildu deportovaly 13 134 neúspěšných žadatelů o azyl. Během celého roku 2015 to přitom bylo 20 888 migrantů a v roce 2014 10 884.
Německo se v loňském roce stalo hlavní cílovou zemí migrantů přicházejících ze severní Afriky a Blízkého východu. Loni jich do Německa přišlo téměř 1,1 milionu, v první polovině letošního roku více než 220 000.