Babišův Agrofert dostává víc, než platí na daních

Výhodný byznys

Babišův Agrofert dostává víc, než platí na daníchNOVÉ
Domov

Kristýna Novotná

Do holdingu ministra financí Andreje Babiše (ANO) Agrofert, který patří mezi největší příjemce dotací v tuzemsku, v posledních letech z Bruselu přitekly miliardy korun. V roce 2014 však poprvé výše evropských peněz překonala částku, kterou firma odvádí na daních. Vicepremiér tak podle kritiků bere více, než dává. Více než půlka odvedených peněz přitom nešla ani do české státní kasy, ale do těch zahraničních.

Agrofert podle údajů, které z výroční zprávy agrárně-chemického koncernu vytáhla ODS, zaplatil v roce 2014 na daních z příjmu zhruba 1,505 miliardy korun, z evropských peněz pak firma čerpala ve stejném období okolo 1,65 miliardy korun. Rozdíl zaplacených daní a získaných dotací? Celkem 148 milionů korun. Ještě v roce 2013 přitom Agrofert podle ODS na daních odvedl o stovky milionů více, než mu přiteklo z Bruselu.

„Dokládá to permanentní střet zájmů Andreje Babiše,“ komentoval předseda ODS Petr Fiala, který na skutečnost upozornil v nedělních Otázkách Václava Moravce. „V posledních letech daňová povinnost Agrofertu neustále klesá. Oproti tomu dotace pro Agrofert rok od roku narůstají. Nejvyšší dotace přitom společnost získává od doby, kdy je její vlastník Andrej Babiš ministrem v Sobotkově vládě,“ dodal Fiala.

Na vině není podle Fialy ale pouze sám šéf financí – za jeho střet zájmů mohou i ti, kteří mu ho umožňují, tedy jeho koaliční partneři v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „Střet zájmů jednoho z nejmocnějších politiků v České republice rozhodně nelze přejít mlčením. Zvláště postavíme-li proti sobě na jedné straně výhody, které od státu dostávají jeho firmy, a na straně druhé útok Sobotkovy vlády proti živnostníkům a drobným podnikatelům,“ dodal lídr ODS.

Andrej Babiš v televizní debatě kritiku Fialy odmítl a graf, který předseda ODS ukazoval do kamer, označil za lež a podraz. „Je to lež, kterou ukazujete. Agrofert za posledních 9 let odvedl do veřejných rozpočtů 19 miliard, do českého rozpočtu, a dostává z českého rozpočtu jednu desetinu. Toto je lživý graf. Agrofert je tady jedna z největších firem a já jsem sem nepřišel diskutovat o Agrofertu,“ reagoval ministr financí.

Do české státní kasy jde z daní Agrofertu jen půlka

Z výše zmíněných 1,505 miliardy korun, které Agrofert odvedl na daních během roku 2014, přitom šla do české státní kasy jen půlka, zbytek putoval do veřejných rozpočtů zahraničních zemí, a to hlavně Německa, ve kterém má Babiš svůj nejziskovější podnik – firmu na výrobu močoviny a hnojiva SKW Stickstoffwerke Piesteritz. V tuzemsku na daních firma zaplatila pouze 743 milionů korun, uvedl server Hlídací pes s odkazem na mluvčího Agrofertu Karla Hanzelku.

V návaznosti na diskuzi v České televizi začala navíc po sociálních sítích kolovat tabulka porovnávající dvacet největších firem v Česku podle tržeb za rok 2014 a pak jejich řazení podle daní, které tehdy odvedly státu. Přestože ministr Babiš často opakuje, že jeho firma patří mezi největší plátce daní v tuzemsku, podle daného srovnání tomu tak není.

Holding zahrnující zhruba 250 firem by měl být zařazen s 743 zaplacenými miliony celkem (součet peněz vybraných od všech firem) mezi Lesy ČR a Plzeňským prazdrojem. Zveřejněná statistika Finanční správy (tabulka vpravo) ale pracuje podle Hlídacího psa s částkami vybranými za jednotlivé firmy. Nelze ji tak považovat za stoprocentně směrodatnou. Agrofert ani není jedinou firmou, která ze žebříčku vypadla. Kromě Babišova koncernu chybí také třeba Unipetrol nebo České dráhy.

Babišův Agrofert patří v tuzemsku mezi největší soukromé příjemce dotací. Podle týdeníku Dotyk mu bylo v programovém období 2007 až 2013 z evropských peněz přiklepnuto celkem 4,9 miliardy korun, což z firmy dělá v daném období vůbec největšího příjemce podpory z fondů EU v Česku.

Čtěte také: ANO ‚kritizuje‘ Babiše: má jen špatný účes

Babišův udavač

Kontrolní hlášení není příliš kvalitní, připustil Babiš. Pokuty zmírní