Babišův udavač

Babišův udavač 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Taková nálož se ještě nepoštěstila žádnému domácímu politikovi. Společnost Agrofert, jejímž jediným majitelem je ministr financí, předseda hnutí ANO a nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš, čelí najednou hned čtyřem vyšetřováním či prověřováním kvůli kriminálním činům.

Vyšetřují je nezávisle na sobě hned čtyři instituce, tuzemské i evropské. Andrej Babiš je rovnější mezi rovnými. Před rokem 2013 by jakýkoliv politik z jakékoliv strany, komu by se přihodilo jen jedno z těchto vyšetřování nebo prověřování, byl dávno médii a veřejným tlakem donucen k rezignaci. Kdyby se zlomek z toho dnes přihodil Bohuslavu Sobotkovi, Pavlovi Bělobrádkovi, Miroslavu Kalouskovi nebo Petrovi Fialovi byli by k tomu tvrdě tlačeni. Babišovými médii v první řadě.

První případ se týká zakázek v České poště, kde je stíhána přímo společnost Agrotec podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Je to dceřiná firma Agrofertu, jejímž předsedou představenstva býval první místopředseda ANO a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Policie už začátkem loňského září poslala k soudu obžalobu. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, vedené Lenkou Bradáčovou.

Druhou linií je zneužití evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, vyšetřované pražskou kriminálkou. Protikorupční služba Evropské unie OLAF prověřuje, jestli člen představenstva Agrofertu Petr Cingr, vystupující za Svaz chemického průmyslu, neohnul čerpání evropských dotací ve prospěch Agrofertu. A v neposlední řadě začala Evropská komise prověřovat, jestli právě Faltýnek v roli člena Státního zemědělského intervenčního fondu, rozdělujícího ročně 30 miliard korun zemědělských dotací, nepřihrává příliš mnoho peněz Agrofertu. Ten je největším příjemcem evropských dotací v zemi.

Babiš se brání, že je obětí. Upozorňuje, že pražská kriminálka, OLAF i Evropská komise vyšetřují na základě anonymních oznámení. To na podstatě těch příběhů nic nemění. Je ale zajímavé, že ten, kdo české kriminalisty i bruselské vyšetřovatele na Babišovy zneužití dotací upozornil, měl dost dobrý přehled, jak to v dotačním byznysu chodí. Kdo to asi mohl být?  

Kontrolu evropských dotací míval u Babiše jako první náměstek ministra financí na starosti Lukáš Wagenknecht. Pak se se Šéfem nerozešli v dobrém. Už před nástupem na ministerstvo financí si Wagenknecht z poradenské firmy Deloitte přinesl pověst, že udával své klienty. Na ministerstvu financí pak podal kvůli projektu Státní pokladny trestní oznámení, mířící nejen na exministra financí Miroslava Kalouska, ale také na Jana Gregora, který byl v té chvíli jeho kolegou, náměstkem pro rozpočet. Byla jen otázka času, kdy přijdou udání na Šéfa.

Bylo by zajímavé vědět, co a pro koho dnes Lukáš Wagenknecht dělá. A jestli se cítí být v bezpečí.

STANOVISKO ING. LUKÁŠE WAGENKNECHTA:

Uvedený komentář paní Zlámalové obsahuje nepravdivé informace ohledně mé osoby, které se dají přirovnat k pomluvě, neboť v žádném případě se necítím jako udavač, jak je v článku poukazováno. Nikdy jsem toto nečinil a nikoho neudával.

V rámci své profesní praxe ve společnosti Deloitte ani nikde jinde jsem své klienty neudával.

Taktéž není pravdou, že bych na ministerstvu financí pak podal kvůli projektu Státní pokladny trestní oznámení, mířící nejen na exministra financí Miroslava Kalouska, ale také na Jana Gregora, který byl v té chvíli mým kolegou – náměstkem pro rozpočet. /Jen pro informaci podotýkám, že pokud státní úředník získá indicie, že se mohl stát trestný čin, pak má povinnost podat trestní oznámení/.

Rozhodně se pak necítím být Babišův udavač!

Ing. Lukáš Wagenknecht

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články