Corbynovi labouristé odvrátili fiasko. Skotsko ovládli nacionalisté
Britské regionální volby
Britští labouristé v místních volbách v Anglii ztratili hlasy voličů, porážka ale není tak výrazná, jak se očekávalo. Ve Skotsku však členové strany předsedy Jeremyho Corbyna skončili až na třetím místě za vítěznou Skotskou národní stranou (SNP) premiérky Nicoly Sturgeonové a konzervativci. V hlasování o složení regionální rady ve Walesu labouristé vítězství obhájili, do sboru se ale poprvé dostali i členové euroskeptické a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
„Po celé Anglii nám minulou noc předpovídali, že ztratíme rady. Ale neztratili jsme je. Nevzdali jsme se a podpora nám vzrostla,“ uvedl Corbyn na shromáždění v Sheffieldu. Podle komentátorů listu The Guardian i stanice BBC je výsledek voleb špatnou zprávou pro Corbynovy vnitrostranické odpůrce, kteří ho nyní nemohou kvůli špatnému výsledku vyzvat k rezignaci. Alespoň prozatím je tak podle analýz předseda labouristů mimo nebezpečí.
Po sečtení poloviny odevzdaných hlasů to přitom vypadalo, že labouristé utrpěly značné ztráty a neúspěch signalizovaly také předvolební průzkumy veřejného mínění. Opoziční labouristé v nich za vládními konzervativci zaostávali zhruba o pět procentních bodů. Předpokládalo se, že by se to mohlo v Anglii projevit ztrátou až 150 místních labouristických zastupitelů.
The clock is ticking, Jeremy Corbyn „needs to convince members,“ Labour MP @Jo_Cox1 says https://t.co/zIDPf40YH7 https://t.co/OaiRUXATXA
— BBC News (UK) (@BBCNews) 6. května 2016
Hlasování je považováno za největší test nálad voličů před příštími parlamentními volbami, které jsou plánovány na rok 2020. Britští voliči ve čtvrtek rozhodovali o složení rad ve městech a hrabstvích v Anglii a volili také parlament ve Skotsku a regionální rady Walesu a Severního Irska.
SNP slaví ve Skotsku „historické vítězství“
V hlasování o nové podobě skotského parlamentu zvítězila Skotská národní strana premiérky Nicoly Sturgeonové. O konečných výsledcích informoval zpravodajský web britské BBC. Většinu ale nezískala, ve 129členném skotském parlamentu obsadí SNP, která v předloňském referendu podporovala nezávislost Skotska, 63 křesel. Přestože přišla oproti předchozímu stavu o šest křesel, první skotská ministryně Sturgeonová vítězství označila za „historické“. Aby mohla SNP sestavit většinovou vládu, bude muset do koalice přizvat další stranu. Podle analytiků jí budou pravděpodobně Zelení.
Naopak labouristé, kteří v minulosti skotské politice dominovali, utrpěli porážku a skončili až na třetím místě za konzervativci. Levicová strana předsedy Jeremyho Corbyna získala 24 křesel. Na druhém místě ve volbách skončili se ziskem 31 křesel konzervativci britského premiéra Davida Camerona.
Ve Walesu labouristé zvítězili. Ale pohoršili si
Volby do regionální rady ve Walesu vyhrála dosud vládnoucí Labouristická strana. Podle informací BBC získali labouristé 29 křesel z 60. Oproti současnému stavu si tak pohoršili o jednoho poslance. Druhé místo obsadila velšská strana Plaid Cymru (PC), který si naopak polepšila o jedno křeslo a získala tím 12 poslaneckých postů. Kromě nich se do welšské rady dostali na třetím místě konzervativci britského premiéra Davida Camerona (11 křesel) a Liberální demokraté (1 křeslo).
Poprvé se do rady dostali i poslanci protiunijní a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) se sedmi zástupci. Jedním z nich je i bývalý poslanec Konzervativní strany Neil Hamilton, který se v 90. letech zapletl do korupční aféry a následně politiku opustil. Nyní se podle svých slov vrátil, aby svou zemi „zbavil okovů Evropské unie“. Také podle předsedy UKIP Nigela Farage strana nyní ve Walesu povede kampaň za odchod Británie z Evropské unie, o němž budou Britové hlasovat v referendu 23. června.
S největším napětím se očekávají výsledky boje o křeslo londýnského starosty. Zda se jím stane favorit předvolebních průzkumů, muslim pákistánského původu Sadiq Khan z Labouristické strany, nebo jeho konzervativní rival Zac Goldsmith, bude zřejmé v pátek večer.